Pavasaris - īstais laiks makro fotogrāfijai!

In Jaunumi On otrdiena, aprīlis 30, 2019 Skatījumi: 585

Arvien garākas dienas un siltais laiks ir atkal atgriezies, un līdz ar to arī pavasara zaļumi un ziedi sāk spraukties starp pērno zāli un rudens lapām. Kukainīši, kas ir gulējuši ziemas miegu, sāk mosties un spietot apkārt. Tas ir labākais laiks, kad sākt vai atgriezties pie makro fotografēšanas.

Rakstā esam apkopojuši svarīgākos ieteikumus un noderīgos aksesuārus makro pasaules izpētīšanai un iemūžināšanai. Protams, tas nav vienīgais izmantojamais aprīkojums, bet labi noderēs kā vadlīnijas, par ko būtu vērts padomāt, ja esi iesācējs makro pasaulē.

Trīs labākie ieteikumi no fotogrāfes Annas Ulmstrandes

2.jpg

Annas darbu skaties šeit.

1. Iepazīsti savu kameru

Spēt nomainīt kameras jutību ISO vai diafragmas atvērumu bez skatīšanās ir svarīgi. Šos un citus parametrus nomainīt bez domāšanās un skatīšanās ļaus koncentrēties uz skatu meklētājā redzamo, nevis domāt par kameras pogām un izvēlnēm.

2. Nometies uz ceļiem

Skatoties no augšas, reti kad izdodas atras labu makro modeli. Daudz biežāk tos ieraudzīsi, skatoties no mazo rāpuļu acu augstuma. Nogulies uz vēdera un ieskaties zaļajā "mežā", kas parasti atrodas zem kājām. Ieskaties starp puķēm kā kokiem, meklē mazos iemītniekus. Ērts apģērbs palīdzēs darbam, un neaizmirsti aizsargāties pret ērcēm!

3. Necenties atrast konkrētu sugu, bet koncentrējies uz gaismu, krāsām,un formām

Šādā veidā tev pavērsies plašākas iespējas un negaidītas sastapšanās var radīt labākas fotogrāfijas. Piedomā, kā to forma iekļaujas apkārtējā vidē. Ko fons dod attēlam – krāsu, kontrastu? Vai gaisma uzlabo un padara attēlu interesantāku? Makro fotogrāfijā fons un gaisma ir vismaz tikpat svarīgi kā izvēlēties pareizo fokusa punktu.

Makro objektīvi

Ja vēlies fotografēt kukaiņus, tauriņus, spāres, vaboles un citus mazos mrāķus, tad labākā izvēle ir īsts makro objektīvs. Tas ļaus pietuvoties tik tuvu, ka varēsi aizpildīt visu kadru pat tad, ja izvēlētais modelis ir patiešām niecīgs. Pie tam makro objektīvi ir izcili arī kā portretu objektīvi, ja nu vēlies fotografēt ne tikai sīkumiņus!

 • Tamron SP 90mm f/2.8 Di VC USD Macro ir teju vai klasika. Tas ir viens no labākajiem šobrīd pieejamajiem makro objektīviem. Aprīkots ar aizsardzību pret elementiem, ātru un precīzu auto fokusa motoru un attēla stabilizāciju, tas ļauj ērtāk fotografēt arī no rokas. Pieejams Canon un Nikon kamerām.

90mm Canon 90mm Nikon 90mm Sony

 • Samyang MF 100mm f/2.8 ED UMC Macro ir ass un lēts manuālais makro objektīvs. Pieejams visām populārākajām kamerām.

Samyang MF 100mm

Makro gredzeni

Ja makro objektīva nav, tad vari dot savam objektīvam iespēju fokusēties tuvāk, izmantojot vienu vai vairākus makro gredzenus. Ieliekot gredzenu starp kameru un objektīvu, tu iegūsi palielinājumu. Šis ir samērā ērts un vienkāršs veids, kā ar nelieliem ieguldījumiem iegūt iespēju fotografēt makro ar parastajiem 18-55mm, 24-70mm vai 70-200mm objektīviem. Pie tam aizņem maz vietas somā!

 • Kenko Extention Tube komplekts sastāv no trīs gredzeniem - 36mm, 20mm un 12mm. Tos var izmantot pa vienam vai kombinēt divus vai visus, tādā veidā iegūstot mazāku vai lielāku palielinājumu.

Kenko Extention Tube komplekts

Statīvi

Lai arī ar labu objektīvu makro var fotografēt no rokas, īpaši rūpīgam rezultātam iesakām izmantot statīvu. Pat vissīkākā kameras kustība makro gadījumā tiek palielināta un var radīt neasu attēlu. Vislabākais risinājums ir statīvs, kas ļauj kameru novietot zemu. STatīviem, kam kājas ir brīvi atlokāmas plašā pozīcijā, ir iespēja piekļūt zemiem objektiem.

 • Sirui T-2005X ar lodveida galvu G20X ir kvalitatīvas alumīnija konstrukcijas statīvs par pieņemamu cenu, kas noderēs gan makro, gan jebkādām citām fotografēšanām. Komplektā ietilpst speciāla īsā centrālā kolonna, kas ļaus kameru novietot vien 23cm virs zemes līmeņa.

Sirui T-2005X statīvs

 • Sirui 3T-15 ir mazs galda statīvs, ko ir ļoti viegli paņemt līdzi. Tā kā tam nav centrālās kolonnas, tad fotografēt varēsi pat no vardes skatu punkta. Komplektā ietilpst kvalitatīva lodveida galva un ātrās noņemšanas plāksnīte. Šāds neliels statīvs būs vislabāk piemērots bezspoguļa un nelielām kamerām.

Siri 3T-15 statīvs

Gaisma

Makro fotogrāfijā bieži vien nākas saskarties ar situāciju, kad ar saules gaismu nepietiek. Vai arī tā nespīd pareizajā vietā vai virzienā, lai izceltu izvēlēto objektu. Labākais risinājums tad ir izmantot mākslīgo apgaismojumu, ko vari paņemt līdzi.

 • Nissin Macro Ring Flash MF18 ir veidota speciāli makro fotografēšanai, un rada vienmērīgu gaismu bez liekām ēnām. Ja vēlies sānu apgaismojumu, zibspuldzei vari izmantot tikai pusi no gredzena. Iebūvēta pilotgaisma palīdzēs jau pirms fotografēšanas ieraudzīt rezultātu. Pieejamas Canon un Nikon versijas.

Macro Ring Flash Canon Macro Ring Flash Nikon

 • Lume Cube ir sīka, bet ļoti jaudīga LED gaisma ar atkārtoti uzlādējamu bateriju. To vari nēsāt kabatā, un tai ir ūdensdrošs korpuss. Pie tam mazajai gaismai ir iebūtvēts Bluetooth savienojums, kas ļaus to vadīt no viedtālruņa. Te vari apskatīties, kā šo mazo brīnumu izmantot makro fotogrāfijai.
 • LumeCube aksesuāri - klapes un konuss ar stiprinājuma rāmīti - ļaus vadīt gaismas staru, izgaismojot tikai sīku daļu ar konusu vai neļaujot lieki izgaismot apkārtni ar klapēm.

Lume Cube

Soma

Makro fotogrāfijai nav nepieciešai gari un smagi tālummaiņas objektīvi, tāpēc bieži vien nav vajadzīga arī liela soma. Šādā gadījumā izdevīgāk ir izvēlēties kādu vieglu un nelielu somu, kurai ir arī papildu nodalījumi aksesuāriem un kādiem ikdienas priekšmetiem.

 • Lowepro Flipside Trek 350 ir laba izvēle dažādiem izgājieniem dabā, arī makro fotografēšanai. Tajā ietilps spoguļkamera ar diviem objektīviem, zibspuldze, kā arī līdz 10 collu planšete. Somas sānos ir kabatas un siksnas ūdens pudelei vai statīvam.

Lowepro Flipside Trek 350

Polarizējošais filtrs

Polarizējošie filtri noņem atspīdumus un dūmaku, tādā veidā palielinot kontrastu un krāsu piesātinājumu. Tie ir noderīgi ne tikai makro fotogrāfijā, bet dabas foto kopumā, samazinot atspīdumus ūdens pilienos, uz lapu virsmām, radot dziļākas, košākas krāsas.

 • Nisi Circular Palirizer Pro Nano Huc ir viens no labākajiem polarizējošajiem filtriem, Pieejams izmēriem no 43mm līdz 95mm. Tā stikls ir pārklāts ar speciāliem pārklājumiem, kas samazina atspīdumus. Īpaši cietais nano pārklājums atgrūž ūdens pilienus, neļaujot eļļainiem nospiedumiem vai netīrumiem sakrāties uz filtra. Pats gredzens ir izgatavots no augstas kvalitātes alumīnija, un tas ir īpaši plāns, lai neaptumšinātu kadra stūrus.

Visi NiSi CPL

46mm 49mm 52mm 55mm 58mm 62mm 67mm 72mm 77mm 82mm 95mm

Papildu enerģija kamerai

Viens no kaitinošākajiem momentiem ir tad, kad kamerai izbeidzas baterija tieši brīdī, kad lielisks motīvs atrodas objektīva priekšā. Lai no tādiem izvairītos, ir vērts padomāt par papildu enerģiju.

 • Hähnel Extreme Powerkit Canonam un Nikonam sastāv no ietilpīgas baterijas un lādētāja, kas var vienlaicīgi uzlādēt divas baterijas. Hähnel baterijas nodrošina vairāk nekā 500 pārlādes, un ir radītas lietošanai skarbos apstākļos. Lādētājs izmanto USB pieslēgvietu, tāpēc baterijas varēsi lādēt caur datoru, mašīnā vai no power bank. Hähnel Canon HLX-E6N Power kit ir paredzēts Canon LP-E6/E6N baterijām (Canon EOS 5D Mark IV, EOS 7D Mark II, EOS 80D). Hähnel Nikon HLX-EL15HP Power kit ir paredzēts Nikon EN-EL15 (Nikon D850, D500, D7200).

Canon komplekts Nikon komplekts

Tēmas: makro foto