Canon RF-S 55-210mm F5-7.1 IS STM
Master Foto - официальный дистрибьютор Canon со статусом «Advanced Imaging Partner», что позволяет нам предлагать как полнокадровую, так и неполнокадровую фототехнику и аксессуары. Покупайте с уверенностью и получайте качественное оборудование!
Artificial Intelligence assistant
или спросите
| Вид продукта | Объектив |
| Байонет | Canon RF-S |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Lens Design | Зумм объективы |
| Фокусное расстояние, мм | 55-210 |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Да |
| Тип обьектива | теле zoom |
| Размер фильтра | 55mm |
| Maximum Aperture | f/5 to 7.1 |
- 1. Izvērtē savas iespējas.
- 2a. Aizpildi šeit
- 2b. leasing tab 2b-1
leasing tab 2b-2 Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
leasing tab 2b-3 - 3. Ja saņemta pozitīva atbilde
- 4. Ja prece ir pieejama veikalā
- 4a. Vari arī lūgt mums izrakstīt
- 5. Kad līzinga dokumenti ir noformēti
- Līzingā iegādātām precēm
Tāda pati līzinga noformēšanas
Neskaidrību gadījumā sazinieties
NB! Izmantojot līzinga pakalpojumusStart leasing
- APS-C Format Lens
- 88-336mm (Full-Frame Equivalent)
- STM Stepping AF Motor
- Optical Image Stabilizer
- Two Ultra-Low Dispersion Elements
- Super Spectra Coating
- Rounded 9-Blade Diaphragm
- Compact and Lightweight Design
Offering a versatile zoom range in a lightweight and portable design, the Canon RF-S 55-210mm f/5-7.1 IS STM Lens is well-suited for sports and wildlife applications. Providing an 88-336mm equivalent focal length range, this sleek telephoto zoom lens is designed for APS-C-format EOS R-series mirrorless cameras. The lens also offers a minimum focusing distance of 2.3' for working with close-up subjects. Complementing the optical design and telephoto reach, an Optical Image Stabilizer compensates for up to 4.5 stops of camera shake to benefit handheld shooting with slower shutter speeds. Additionally, an STM stepping motor is also featured, which produces fast, smooth, and near-silent autofocus performance to support both stills and video recording applications.
- Telephoto zoom lens for RF-mount APS-C format mirrorless cameras provides an 88-336mm equivalent focal length range.
- Optical Image Stabilizer technology compensates for up to 4.5 stops of camera shake to better enable taking sharp handheld photos in difficult lighting conditions. When paired with EOS R-series cameras featuring an In-Body Image Stabilizer (IBIS), up to 7 stops of shake correction are provided.
- STM stepping motor offers fast, quiet, smooth, and accurate autofocus performance that is ideal for video recording as well as still shooting.
- Two Ultra-Low Dispersion elements and a Super Spectra Coating minimize ghosting and flare.
- Minimum focusing distance of 28.7" for working with close-up subjects.
- Compact and lightweight lens weighs just 9.5 oz.
Canon RF-S 55-210mm F/5-7.1 IS STM Specs
| Focal Length | 55 to 210mm (35mm Equivalent Focal Length: 88 to 336mm) |
| Maximum Aperture | f/5 to 7.1 |
| Lens Mount | Canon RF |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Angle of View | 27° 50' to 7° 25' |
| Minimum Focus Distance | 2.3' / 70 cm |
| Maximum Magnification | 0.28x |
| Optical Design | 11 Elements in 8 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Yes |
| Filter Size | 55 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.7 x 3.7" / 6.9 x 9.4 cm |
| Length at Maximum Extension | 5.3" / 13.5 cm |
| Weight | 9.5 oz / 270 g |
Google
