Aputure V-Control for Canon
Produkta kods: 2068
SKU: 2068
Модель: 18913
Ean: 4250234589130
Состояние New product
Manufacturer: Aputure
Discover related products
Discover related products
Artificial Intelligence assistant
This is the beta version of our new assistant chat, capable of answering both standard and advanced questions about product and store operations.
или спросите
Какие функции? Есть в наличии? Акции и скидки? Какие отзывы?
| Вид продукта | Устройства дистанционного управления |
| Совместимость | Canon |
| Тип товара, категория | Пульты для камеры |
| Тип подключения | Беспроводное |
Product details
Aputure V-Remote is an IR-trigger that should ease the triggering of the video function when using rigs. It is fastened to the handle with Velcro and thus enables you to start shooting by pressing a button, without having to take your hands off the tripod. This remote trigger can also be used as a normal remote trigger in photography. Compatible models include: 1D4, 5D2, 5D3, 7D, 60D, 600D, 550D, 500D/T1i, 1100D/T3.
Aputure V-Control for Canon
Aputure V-Control for Canon
- IR trigger to start videographing with video rigs
- Gooseneck extension for various rig sizes
- Velcro fastening
- also suitable for photography
- suitable for all Canon EOS 5D Mark II, 7D, 550D, 500D, 450D, 60D, 650D and many more
Aputure V-Remote is an IR-trigger that should ease the triggering of the video function when using rigs. It is fastened to the handle with Velcro and thus enables you to start shooting by pressing a button, without having to take your hands off the tripod. This remote trigger can also be used as a normal remote trigger in photography.
| Size | approx. 33x29x8.5mm |
| Power supply | CR1632 |
| Length of gooseneck | approx. 19cm |
- 1 x Aputure V-Remote IR Controller for Canon incl. battery
- IR trigger to start videographing with video rigs
- Gooseneck extension for various rig sizes
- Velcro fastening
- also suitable for photography
- suitable for all Canon EOS 5D Mark II, 7D, 550D, 500D, 450D, 60D, 650D and many more
Aputure V-Remote is an IR-trigger that should ease the triggering of the video function when using rigs. It is fastened to the handle with Velcro and thus enables you to start shooting by pressing a button, without having to take your hands off the tripod. This remote trigger can also be used as a normal remote trigger in photography.
| Width | 290mm |
| Height | 85mm |
| Length | 330mm |
| Product Color | Black, Red |
| Length gooseneck | 190mm |
| 3/8 inch accesories thread | No |
| Girth | 346mm |
| Height of Packaging | 29mm |
| Length of Packaging | 122mm |
| Weight incl. Packaging | 39g |
| Width of Packaging | 96mm |
Google