Irix 15mm f/2.4 Blackstone Canon IL 15BS EF
Artificial Intelligence assistant
или спросите
| Байонет | Canon EF |
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Lens Design | Фикс объективы |
| Focus Type | Manual Focus |
| Image Stabilization | Нет |
| Тип обьектива | широкоугольный |
| Maximum Aperture | f/2.4 |
- 1. Izvērtē savas iespējas.
- 2a. Aizpildi šeit
- 2b. leasing tab 2b-1
leasing tab 2b-2 Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
leasing tab 2b-3 - 3. Ja saņemta pozitīva atbilde
- 4. Ja prece ir pieejama veikalā
- 4a. Vari arī lūgt mums izrakstīt
- 5. Kad līzinga dokumenti ir noformēti
- Līzingā iegādātām precēm
Tāda pati līzinga noformēšanas
Neskaidrību gadījumā sazinieties
NB! Izmantojot līzinga pakalpojumusStart leasing
Offering a wide-angle perspective, and characterized by its premium exterior build, the 15mm f/2.4 Blackstone Lens from Irix is a sophisticated prime lens designed for Canon EF-mount cameras. Benefitting the broad field of view is an advanced optical design that features aspherical, low-dispersion, and high-refractive index glass elements to control various aberrations and distortions, as well as maintain accurate and consistent color. A Neutrino coating is also utilized to control lens flare and ghosting and achieve a high degree of contrast and color fidelity when working in strong lighting conditions.
Complementing the optics, this 15mm f/2.4 makes use of a manual focus design for fine-tuned control, and incorporates a unique positive focus lock to secure the focusing position at any point for consistent, repeatable shooting. As the Blackstone version of this focal length, this lens is also distinguished by an aluminum and magnesium alloy exterior, engraved lens markings with fluorescent UV paint for high visibility, and extensive weather-sealing about the lens to permit working in harsh environments.
| Performancecbxuaacrcwvyxdywsfzvtzxzbxuutwxw | |
|---|---|
| Focal Length | 15mm |
| Aperture | Maximum: f/2.4 Minimum: f/22 |
| Camera Mount Type | Canon EF |
| Format Compatibility | 35mm Film / Full-Frame Digital Sensor |
| Angle of View | 110° |
| Minimum Focus Distance | 11.02" (28 cm) |
| Elements/Groups | 15 / 11 |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
Google