Canon LENS EF 8-15MM F4L USM FISHEYE
Master Foto - официальный дистрибьютор Canon со статусом «Advanced Imaging Partner», что позволяет нам предлагать как полнокадровую, так и неполнокадровую фототехнику и аксессуары. Покупайте с уверенностью и получайте качественное оборудование!
Artificial Intelligence assistant
или спросите
| Байонет | Canon EF |
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Lens Design | Зумм объективы |
| Фокусное расстояние, мм | 8-15 |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Нет |
| Тип обьектива | рыбий глаз |
| Размер фильтра | 77mm |
| Maximum Aperture | f/4 |
- 1. Izvērtē savas iespējas.
- 2a. Aizpildi šeit
- 2b. leasing tab 2b-1
leasing tab 2b-2 Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
leasing tab 2b-3 - 3. Ja saņemta pozitīva atbilde
- 4. Ja prece ir pieejama veikalā
- 4a. Vari arī lūgt mums izrakstīt
- 5. Kad līzinga dokumenti ir noformēti
- Līzingā iegādātām precēm
Tāda pati līzinga noformēšanas
Neskaidrību gadījumā sazinieties
NB! Izmantojot līzinga pakalpojumusStart leasing
Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye Zoom
Read MoreThe EF 8-15mm f/4L Fisheye USM Lens from Canon delivers 180° diagonal angle of view images for all EOS SLR cameras with imaging formats ranging from full-frame to APS-C. When the lens is used with full-frame cameras you can choose between a circular fisheye image or full-frame image by using the zoom.
When used with EOS bodies featuring APS-C or APS-H sensors, the lens produces a more traditional, full frame fisheye view. A zoom-lock mechanism on the lens body allows the range to be limited to the focal length that ensures the best possible full-frame view without unsightly vignetting around the edge. 'C' and 'H' markings can be found next to the zoom operation ring, indicating the wide-angle zoom position where vignette-free shooting is possible with either sensor. For filmmakers and photographers who want the look and feel only possible with extreme wide angle and fisheye photography, the Canon EF 8-15mm f/4L Fisheye USM is a world-class choice.
With its Ultrasonic Motor (USM), and Floating Focus System the lens offers fast auto focus even down to a close 6.2" (0.16 m). The lens features UD glass for suppression of chromatic aberration, a Subwavelength coating for reduced ghosting, a Fluorine coating that keeps soiling, smears and fingerprints to a minimum, has full-time manual focus for instant switching from AF to Manual operation, and is built to the standards of the amazing Canon L-series of lenses. The rear gel holder holds up to 3 pre-cut filters. This means the finest optics, the best construction and the best performance available, all in a lens designed to stimulate creativity and deliver stunning images every time.
- For all EOS SLR cameras with imaging formats ranging from full-frame to APS-C
- Delivers 180° diagonal angle of view
- Provides 180° circular fisheye images for full-frame cameras as well as full frame images when using the longer part of the zoom
- Zoom-lock mechanism on the lens body allows the range to be limited to the focal length that ensures the best possible full-frame view without vignetting for APS-C or APS-H sensors
- Rear gel holder holds up to 3 pre-cut filters
- Focus adjustment is through internal focusing and focus cam plus floating mechanism
- The lens features UD glass and aspherical elements for suppression of chromatic aberration, a Subwavelength coating for reduced ghosting, a Fluorine coating that keeps soiling, smears and fingerprints to a minimum
- Full-time manual focus for instant switching from AF to Manual operation
- Tight seal structure ensures excellent dust-proof and moisture-proof performance
| Performance | |
|---|---|
| Focal Length | 8 - 15mm Comparable APS-C 1.6x Focal Length: 12.8 - 24 mm |
| Aperture | Maximum: f/4 Minimum: f/22 |
| Camera Mount Type | Canon EF |
| Format Compatibility | 35mm Film / Full-Frame Digital Sensor Canon (APS-C) Canon (APS-H) |
| Angle of View | 180° - 175° 30' |
| Minimum Focus Distance | 6.2" (15.75 cm) |
| Magnification | 0.34x |
| Maximum Reproduction Ratio | 1:3 |
| Elements/Groups | 14/11 |
| Diaphragm Blades | 7 |
Google
