Sony FE 50mm f/2.8 Macro Lens SEL50M28V
Код продукта: 14085
609,45 С НДС
Доставка 3 - 8 дней
Доступное количество: 2 продуктов
SKU: 14085
Модель: SEL50M28.SYX
Ean: 4548736043954
БайонетSony E
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignФикс объективы
Фокусное расстояние, мм50
Focus TypeAutofocus
Image StabilizationНет
Тип обьективаMacro
Размер фильтра55mm
Maximum Aperturef/2.8
Напишите свой отзыв
  • Нормальный фикс-объектив
  • Светосильный - макс. диафрагма f/2.8
  • Прочный корпус из алюминия
  • Герметичная пылеустойчивая конструкция
Описание продукта
A normal-length prime with close-focusing capabilities, the FE 50mm f/2.8 Macro Lens from Sony offers an impressive 1:1 maximum magnification, along with a 6.3" minimum focusing distance, for making life-size imagery of close-up subjects. Useful controls, such as a top-printed distance and magnification scale, focus range limiter, and focus hold button, all benefit more precise focusing adjustments for refined results. Complementing the handling capabilities, the optical design also incorporates both an aspherical and an extra-low dispersion element, which work to suppress chromatic and spherical aberrations for increased clarity throughout the focus range. Additionally, the lens sports a dust- and moisture-resistant design to benefit working in inclement weather conditions.
Performance
Focal Length 50mm
Aperture Maximum: f/2.8
Minimum: f/16
Camera Mount Type Sony E (Full-Frame)
Format Compatibility 35mm Film / Full-Frame Digital Sensor
Angle of View 47°
Minimum Focus Distance 6.30" (16 cm)