Canon LENS EF 75-300MM F4-5.6 DC III
Master Foto - официальный дистрибьютор Canon со статусом «Advanced Imaging Partner», что позволяет нам предлагать как полнокадровую, так и неполнокадровую фототехнику и аксессуары. Покупайте с уверенностью и получайте качественное оборудование!
Artificial Intelligence assistant
или спросите
| Байонет | Canon EF |
| Lens Format Coverage | Full Frame |
| Lens Design | Зумм объективы |
| Фокусное расстояние, мм | 75-300 |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Нет |
| Тип обьектива | теле zoom |
| Размер фильтра | 58mm |
| Maximum Aperture | f/4 to 5.6 |
- 1. Izvērtē savas iespējas.
- 2a. Aizpildi šeit
- 2b. leasing tab 2b-1
leasing tab 2b-2 Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
leasing tab 2b-3 - 3. Ja saņemta pozitīva atbilde
- 4. Ja prece ir pieejama veikalā
- 4a. Vari arī lūgt mums izrakstīt
- 5. Kad līzinga dokumenti ir noformēti
- Līzingā iegādātām precēm
Tāda pati līzinga noformēšanas
Neskaidrību gadījumā sazinieties
NB! Izmantojot līzinga pakalpojumusStart leasing
- EF-Mount Lens/Full-Frame Format
- Aperture Range: f/4 to f/45
- Super Spectra Coating
- DC Micro Motor AF System
- 7-Blade Diaphragm
Featuring a versatile telephoto range, the EF 75-300mm f/4-5.6 III from Canon is a 4x zoom characterized by its relatively lightweight design and compact form factor. Well-suited for a variety of subjects, including portraiture and sports, this lens portrait to medium telephoto fields of view and utilizes a DC micro motor to provide fast and accurate autofocus performance. Benefitting image quality, a Super Spectra coating has been applied to individual elements to reduce lens flare and ghosting in order to achieve high contrast and accurate colors. Additionally, it features a seven-blade diaphragm to produce smooth and pleasing bokeh.
- Versatile telephoto zoom is designed for full-frame Canon EF-mount DSLRs, however can also be used with APS-C models where it provides a 120-480mm equivalent focal length range.
- Super Spectra coating has been applied to individual elements to minimize ghosting and flare for greater contrast and color neutrality when working in strong lighting conditions.
- DC micro motor autofocus system is quick and pairs with an electromagnetic diaphragm to complement photographing at fast continuous speeds.
- Seven-blade diaphragm contributes to a pleasing bokeh quality.
| Focal Length | 75 to 300mm |
| Maximum Aperture | f/4 to 5.6 |
| Minimum Aperture | f/32 to 45 |
| Lens Mount | Canon EF |
| Lens Format Coverage | Full-Frame |
| Angle of View | 32° 11' to 8° 15' |
| Minimum Focus Distance | 4.92' / 1.5 m |
| Maximum Magnification | 0.25x |
| Optical Design | 13 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 7 |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Filter Size | 58 mm (Front) |
| Dimensions (ø x L) | 2.8 x 4.8" / 71 x 122 mm |
| Length at Maximum Extension | 6.89" / 175 mm |
| Weight | 1.06 lb / 480 g |
Google
