Tilta 75mm Cine Fluid Head with 3-Stage Carbon Fiber Tripod Legs (8KG) - Space Gray TT-CT08-75-SG
Product ID: 51195
819,45 tax incl.
Delivery in 5 - 7 business days
Available from supplier: 5 Items
SKU: 51195
Model: TT-CT08-75-SG
Ean: 6937134608212
Condition: New product
Manufacturer: Tilta
819.45
Leasing calculator
Leasing calculator
Payment period
3
Monthly,
no
AI assistant AI ASSISTANT CHAT
Or ask about:
What are the features? Is this in stock? Actual discounts & offers? Product reviews?
Type of ProductTripod Video
Tripod setwith head
Sections3
How to buy goods on lease?
  • 1. Evaluate your options.
    We offer leasing from Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
    Manager will check the availability of the items in the cart and send the loan application link.
    **The sequence of leasing steps is the same for leases offered by InCredit Group.
    ***In case of doubt, contact our consultants!
    When using leasing services, carefully evaluate your options to repay the loan!
  • Lease
send a message
Quick order
Available from warehouse
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Write a review
Write a review
Product details
Product Features
  • 75MM STANDARD Tripod Head and Legs Compatible with a Wide Range of other 75mm Support Systems
  • ARCA READY Tripod Head Natively Compatible with DJIs ARCA Swiss for Quick Gimbal Transitions
  • HEIGHT ADJUSTMENT Reaches Just Under 6ft at its Highest and 5.1 Inches at its Lowest
Features
  • 4 Adjustable Angles: Offers flexible height adjustments for various shooting terrains
  • Carbon Fiber Legs: Diameter of 36mm with a load-bearing capacity up to 110lb
  • Retractable Spiked Feet: Suitable for indoor and outdoor terrains
  • Made For Harsh Conditions: Usable temperature range from -58F to 140F