DZOFILM Tango 65-280mm T2.9-4 for PL and EF Mount (S35) metric (w/o servo) (DZO-T6528029M)
Код продукта: 13900
12025,45 С НДС
По предзаказу, срок доставки не известен
SKU: 13900
Состояние Новый продукт
Производитель: DZOFILM
БайонетArri PL/Canon EF
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignФикс объективы
Focus TypeManual Focus
Image StabilizationНет
Тип обьективаCINEMA
Maximum ApertureT2.9
Быстрый заказ
This product is no longer in stock
Напишите свой отзыв
Напишите свой отзыв
Описание продукта
DZOFILM Tango 65-280mm T2.9-4 for PL&EF Mount (S35) metric (w/o servo) (DZO-T6528029M)
  • 65-280mm
  • Interchangeable PL and EF mount
  • Zoom factor: 4.3x
Versatile Coverage, Unlimited Perspective
The Tango series offers an impressive range of focal lengths, from wide-angle to telephoto, allowing filmmakers to capture everything from sweeping landscapes to intimate close-ups with stunning details. With focal lengths spanning from 18mm to 280mm, the Tango lineup provides filmmakers with versatility and endless creative possibilities. The 65-280mm lens has a consistent T2.9 aperture throughout its 5x zoom range.
Aesthetic Bokeh, Captivating Visual
Cinematic Immersion with Artistic Colors
Seamless Integration with MOVCAM Servo Unit (Optional)
Fluorescent Markings for Practical Operation
 Technical Specifications
Name
Tango
Color
Black
Focal Length
65-280mm
Mount
PL/EF
Aperture
T2.9-4-T22
Image Circle
31.5mm (S35)
Construction of optics
21 elements 17 Groups
Flange Distance
52mm(PL) / 44mm(EF)
Close Focus
1,1m/3ft7in
Zoom Ratio
4.31x
Iris Control
Manual (rotation angle 73.6°)
Focus Control
Manual (rotation angle 270°)
Zoom Control
Manual (rotation angle 100°)
Front Diameter
114mm/4.48in
Length
267.1mm/10,5‘‘ PL mount
274.4mm/10.8‘‘ EF mount