DZOFILM Tango 65-280mm T2.9-4 for PL and EF Mount (S35) metric (w/o servo) (DZO-T6528029M)
Product ID: 13900
12025,45 tax incl.
By preorder with no delivery time known
SKU: 13900
Condition: New product
Manufacturer: DZOFILM
Leasing calculator
Leasing calculator
Payment period
3
Monthly,
no
AI assistant AI ASSISTANT CHAT
Or ask about:
What are the features? Is this in stock? Actual discounts & offers? Product reviews?
Lens mountArri PL/Canon EF
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignPrime Lenses
Lens focus length, mm65-280
Focus TypeManual Focus
Image StabilizationNo
Lens typeCINEMA
Maximum ApertureT2.9
How to buy goods on lease?
  • 1. Evaluate your options.
    We offer leasing from Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
    Manager will check the availability of the items in the cart and send the loan application link.
    **The sequence of leasing steps is the same for leases offered by InCredit Group.
    ***In case of doubt, contact our consultants!
    When using leasing services, carefully evaluate your options to repay the loan!
  • Lease
send a message
Quick order
This product is no longer in stock
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Write a review
Write a review
Product details
DZOFILM Tango 65-280mm T2.9-4 for PL&EF Mount (S35) metric (w/o servo) (DZO-T6528029M)
  • 65-280mm
  • Interchangeable PL and EF mount
  • Zoom factor: 4.3x
Versatile Coverage, Unlimited Perspective
The Tango series offers an impressive range of focal lengths, from wide-angle to telephoto, allowing filmmakers to capture everything from sweeping landscapes to intimate close-ups with stunning details. With focal lengths spanning from 18mm to 280mm, the Tango lineup provides filmmakers with versatility and endless creative possibilities. The 65-280mm lens has a consistent T2.9 aperture throughout its 5x zoom range.
Aesthetic Bokeh, Captivating Visual
Cinematic Immersion with Artistic Colors
Seamless Integration with MOVCAM Servo Unit (Optional)
Fluorescent Markings for Practical Operation
 Technical Specifications
Name
Tango
Color
Black
Focal Length
65-280mm
Mount
PL/EF
Aperture
T2.9-4-T22
Image Circle
31.5mm (S35)
Construction of optics
21 elements 17 Groups
Flange Distance
52mm(PL) / 44mm(EF)
Close Focus
1,1m/3ft7in
Zoom Ratio
4.31x
Iris Control
Manual (rotation angle 73.6°)
Focus Control
Manual (rotation angle 270°)
Zoom Control
Manual (rotation angle 100°)
Front Diameter
114mm/4.48in
Length
267.1mm/10,5‘‘ PL mount
274.4mm/10.8‘‘ EF mount