DZOFILM Pavo 2x Anamorphic 100mm T2.4 for PL/EF Mount (S35) metric - Blue Coating (DZO-PA10021PLMB)
Product ID: 13828
5799,45 tax incl.
By preorder with no delivery time known
SKU: 13828
Condition: New product
Manufacturer: DZOFILM
Leasing calculator
Leasing calculator
Payment period
3
Monthly,
no
AI assistant AI ASSISTANT CHAT
Or ask about:
What are the features? Is this in stock? Actual discounts & offers? Product reviews?
Lens mountArri PL/Canon EF
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignAnamorphic Primes
Lens focus length, mm100
Focus TypeManual Focus
Image StabilizationNo
Lens typeCINEMA
Maximum ApertureT2.4
How to buy goods on lease?
  • 1. Evaluate your options.
    We offer leasing from Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
    Manager will check the availability of the items in the cart and send the loan application link.
    **The sequence of leasing steps is the same for leases offered by InCredit Group.
    ***In case of doubt, contact our consultants!
    When using leasing services, carefully evaluate your options to repay the loan!
  • Lease
send a message
Quick order
This product is no longer in stock
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Write a review
Write a review
Product details
2x Anamorphic 100mm T2.4 S35 Cinema Lens with metric scale (PL/EF Mount)
  • Bundle design
    There are six golden focal lengths; 28mm, 32mm, 40mm, 55mm, 75mm  with consistant T2.1 and 100mm with T2.4 which makes it more easy for filmmakers to use them through out one project.
  • S35, 2X Compression factor
  • Small Size & Lightweight
  • Breaking through the anamorphic limitaion of closest focusing
  • Pleasing barrel distortion, classic anamorphic with modern design
  • Beautiful horizontal flare, excellent image quality
The Pavo 2x Anamorphic Cinematic Lenses with two different coatings boasts great appeal and friendliness for filmmakers who are keen for creating wide-screen videos. Moreover, this brand new series of DZOFILM in all-metal body adopting a blend of black and space gray prides itself on catering to medium-to-high-budget production. Consisting of 6 lenses from 28mm to 100mm, they can also work well with full-frame cameras if paired with the DZOFILM Marlin expanders.
Creating An Immersive World of Visual Storytelling
Featuring Tableaux of Distinctiveness And Texture
Inspiring More Creations Possible
Breaking the stereotype of bulky anamorphic lenses, the solid yet lightweight Pavo weighing 1.2-1.6kg with a front diameter of only 95mm is easy to carry and suitable to apply in drones and Steadicam shooting. The minimum focus distances across all focus lengths are shorter than we expected in general anamorphic lenses, enlarging possibilities to bring out as diverse scenarios as possible. The consistent fast aperture of T2.1 of 28mm, 32mm, 40mm, 55mm, 75mm and T2.4 of 100mm ensures excellent image quality even in low light conditions and provides a more cost-effective shooting solution.
Convenient Back Focus Adjustment
In the Box
1x Pavo 2x Anamorphic 100mm T2.4 for PL/EF Mount (S35) metric - Blue Coating
1x Front Cap
1x PL Rear Cap
1x EF Bayonet
1x EF Rear Cap
2x Screw packs
1x Shim set
1x Screwdriver
1x Sticker
1x Warranty card
Specifications
Focal Length
100mm
Flare Type
Blue Coating
Mount
PL/EF
Aperture
T2.4-T22
Image Circle
Ø31.5 mm (S35)
Construction of Optics
14 Elements in 13 Groups
Flange Distance
52mm (PL) / 44mm (EF)
Close Focus
0.95m
Squeeze Factor
2x
Iris control
Manual (76°)
Focus control
Manual (270°)
Front outer diameter
Ø95mm
Length
143,1mm