Sony E 20mm F2.8 (Black) | (SEL20F28)
Код продукта: 16582
385,45 С НДС
Доставка 3 - 8 дней
Доступное количество: 2 продуктов
SKU: 16582
Модель: SEL20F28.AE
Ean: 4905524923216
Состояние Новый продукт
Производитель: Sony
Вид продуктаОбъектив
БайонетSony E
Lens Format CoverageAPS-C
Lens DesignФикс объективы
Фокусное расстояние, мм20
Focus TypeAutofocus
Image StabilizationНет
Тип обьективаширокоугольный
Размер фильтра49mm
Maximum Aperturef/2.8
Быстрый заказ
Available from warehouse
Напишите свой отзыв
  • Светосильный - макс. диафрагма f/2.8
  • Отличная четкость и качество снимков
  • Идеален для пейзажей и архитектуры
  • Для камер с байонетом Sony E
Напишите свой отзыв
Описание продукта
The 20mm f/2.8 Alpha E-mount Lens from Sony is a compact 20mm prime lens for the Sony NEX line of APS-C sized mirrorless cameras. Its 35mm focal length equivalent is 30mm which classifies it as a wide-angle lens with multiple applications. Its maximum aperture of f/2.8 is bright enough for low-light capture and shallow depth of field imaging and its optical design consists of three aspherical elements which correct distortions and aberrations and provide clear, high contrast, detailed images. A smooth, quiet internal stepping motor is used for both focus drive and aperture actuation and makes this lens ideal for shooting video. Less than an inch long and built with aluminum alloy, it is both compact and durable. Autofocus and Direct Manual Focus, which allows for precise manual focus even in AF mode, is supported for both photo and video.
Wide-Angle Focal Length and Fast Aperture
With a 20mm focal length (35mm equivalent of 30mm) and a bright maximum aperture of f/2.8, this lens provides a wide-angle focal length ideal for numerous applications and shooting situations. Its maximum aperture is fast enough for effective low-light shooting and shallow depth of field imaging.
Compact Aluminum Design
The aluminum alloy lens barrel is inlaid into a molded-plastic component for a lightweight yet durable construction. It measures 0.8" (20.4mm) in length and fits well with the compact design of the NEX-system cameras.