Sony E 11mm f1.8 Lens SEL11F18.SYX Ultra-Wide for APS-C Cameras
Код продукта: 18280
SKU: 18280
Модель: SEL11F18.SYX
Ean: 4548736132177
Состояние Новый продукт
Производитель: Sony
605.96
Калькулятор лизинга
Найдите похожие товары
Найдите похожие товары
Помощник на основе искусственного интеллекта
или спросите
Какие функции? Есть в наличии? Акции и скидки? Какие отзывы?
| Вид продукта | Объектив |
| Байонет | Sony E |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Lens Design | Фикс объективы |
| Фокусное расстояние, мм | 11 |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | Нет |
| Тип обьектива | широкоугольный |
| Maximum Aperture | f/1.8 |
Как приобрести товары в лизинг?
- 1. Оцените свои возможности.
Мы предлагаем лизинг от Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
*** В случае возникновения каких-либо сомнений, свяжитесь с нашими консультантами!
Описание продукта
- Ultra wide-angle lens for Sony APS-C mirrorless cameras
- 11 mm focal length (35 mm equivalent: 16.5 mm)
- Extremely fast - constant f/1.8 aperture
- Dual Linear A
- Closest focusing distance only 12 cm
- Dust and moisture resistant design
An ideal 11 mm f/1.8 APS-C prime for stills and movies
With an 11 mm (35mm full-frame equivalent: 16.5 mm) focal length for dynamic ultra-wide images and a large f/1.8 max. aperture for deep bokeh, this lens weighs just 181 g (6.4 oz.). It is a perfect match for compact APS-C bodies, letting you capture stunning stills and movies anywhere. It also features two linear motors for fast, precise AF that supports both stills and movies.
Deep, expressive bokeh
High resolution throughout an ultra-wide 11 mm field of view
Compact and lightweight for extraordinary shooting freedom
The compact size and low weight of this fine lens make it a perfect match for APS-C camera bodies. Outstanding mobility and easy handling are great for long handheld or grip-mounted shooting sessions. An innovative combination of spherical and aspherical elements achieves stunning optical performance in a lens that is only 66 × 57.5 mm (2-5/8 × 2-3/8 in.) and weighs only 181 g (6.4 oz.)
Advanced AF maximises body speed potential
A versatile tool for movie shooters
With an 11 mm angle of view and large f/1.8 aperture, it is easy to capture dynamic subject perspectives against sweeping backgrounds with beautiful bokeh. Advanced optical design minimises focus breathing and reduces unwanted angle-of-view shifts in movies. This unique ultra-wide lens also allows the use of front filters for extra creative flexibility in a wide range of shooting situations.