Sony E 11mm f1.8 Lens SEL11F18.SYX Ultra-Wide for APS-C Cameras
Produkta kods: 18280
SKU: 18280
Modelis: SEL11F18.SYX
EAN: 4548736132177
Stāvoklis: Jauns
Ražotājs: Sony
Apskatīt līdzīgus produktus
Apskatīt līdzīgus produktus
Mākslīgā intelekta asistents
vai pajautājiet par
Kādas ir funkcijas? Vai šis ir noliktavā? Īpašie piedāvājumi un akcijas? Kādas atsauksmes?
Oriģinālais preces apraksts no ražotāja (oriģinālā valodā)
- Ultra wide-angle lens for Sony APS-C mirrorless cameras
- 11 mm focal length (35 mm equivalent: 16.5 mm)
- Extremely fast - constant f/1.8 aperture
- Dual Linear A
- Closest focusing distance only 12 cm
- Dust and moisture resistant design
An ideal 11 mm f/1.8 APS-C prime for stills and movies
With an 11 mm (35mm full-frame equivalent: 16.5 mm) focal length for dynamic ultra-wide images and a large f/1.8 max. aperture for deep bokeh, this lens weighs just 181 g (6.4 oz.). It is a perfect match for compact APS-C bodies, letting you capture stunning stills and movies anywhere. It also features two linear motors for fast, precise AF that supports both stills and movies.
Deep, expressive bokeh
High resolution throughout an ultra-wide 11 mm field of view
Compact and lightweight for extraordinary shooting freedom
The compact size and low weight of this fine lens make it a perfect match for APS-C camera bodies. Outstanding mobility and easy handling are great for long handheld or grip-mounted shooting sessions. An innovative combination of spherical and aspherical elements achieves stunning optical performance in a lens that is only 66 × 57.5 mm (2-5/8 × 2-3/8 in.) and weighs only 181 g (6.4 oz.)
Advanced AF maximises body speed potential
A versatile tool for movie shooters
With an 11 mm angle of view and large f/1.8 aperture, it is easy to capture dynamic subject perspectives against sweeping backgrounds with beautiful bokeh. Advanced optical design minimises focus breathing and reduces unwanted angle-of-view shifts in movies. This unique ultra-wide lens also allows the use of front filters for extra creative flexibility in a wide range of shooting situations.