Sony FE 85mm f/1.4 GM Lens SEL85F14GM
Код продукта: 19241
1289,94 С НДС
Доставка 4 - 8 дней
Доступное количество: 5 продуктов
SKU: 19241
Модель: SEL85F14GM
Ean: 4548736020290
Вид продуктаОбъектив
БайонетSony FE
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignФикс объективы
Фокусное расстояние, мм85
Focus TypeAutofocus
Image StabilizationНет
Тип обьективасредний-формат
Размер фильтра77mm
Maximum Aperturef/1.4
Напишите свой отзыв
Напишите свой отзыв
Описание продукта
A prized focal length for portraiture, the FE 85mm f/1.4 GM from Sony is a fast, short-telephoto lens designed for E-mount mirrorless digital cameras. Characterized by its flattering perspective and fast f/1.4 maximum aperture, this lens is adept at isolation focus for shallow depth of field effects, as well as performing in low-light conditions. The optical design incorporates three extra-low dispersion elements to reduce chromatic aberrations and one XA (extreme aspherical) element, which significantly controls spherical aberrations for a high degree of image sharpness and clarity. Additionally, a Nano AR coating has been applied to limit ghosting and lens flare for increased contrast and color fidelity when working in strong lighting conditions. Pairing a bright f/1.4 aperture with a short-telephoto focal length, this 85mm lens is ideally suited for portraiture and other situations where focus control is paramount.
A portrait-length prime designed for full-frame E-mount mirrorless cameras, this 85mm f/1.4 is also compatible with APS-C models where it will provide a 127.5mm equivalent focal length.
Performance
Focal Length85mm
ApertureMaximum: f/1.4
Minimum: f/16
Camera Mount TypeSony E (Full-Frame)
Format Compatibility35mm Film / Full-Frame Digital Sensor