PolarPro 95mm Coarse Thread Lens - 95mm Filter Adapter 95X1-95-SUR
Product ID: 54199
42,45 tax incl.
Pre-order. Delivery time from 3 weeks.
SKU: 54199
Model: 95X1-95-SUR
Ean: 0817465027738
Condition: New product
Manufacturer: PolarPro
AI assistant AI ASSISTANT CHAT
Or ask about:
What are the features? Is this in stock? Actual discounts & offers? Product reviews?
Type of ProductAdapters for filters
CompatibleM75
Filter size95mm
Filter adaptersStep-up
Diameter, mm77 - 95
Diametrs IN, mm95
Diametrs OUT, mm95
send a message
Quick order
This product is no longer in stock
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Write a review
Write a review
Product details
A Step-Up Ring expands the compatibility range for your filters to fit smaller-diameter camera lenses. For example, our 67 mm-77 mm Step-Up Ring would allow your 77mm filter to fit your favorite 67mm lens. Featuring a deep knurled, CNC machined brass frame for easy mounting and durability, plus an electroplated matte black finish to block unwanted reflections, our Step-Up Ring is designed for production-grade use, out in the elements or in the studio.
  •     CNC machined brass frame.
  •     Matte-black electroplated surface helps eliminate reflections.
  •     Aggressively knurled edges provide plenty of grip.
  •     Note, the 95mm x 1 x 95mm is designed for lenses with coarse threads, allowing for use of our filters on lenses such as the Canon RF 28-70mm f/2 L USM, Sony FE 200-600mm f/5.6-6.3 G OSS, and other coarse-thread lenses.