Canon CN-R135MM T2.2 L F (6404C006)
Product ID: 26766
5189,94 tax incl.
By preorder with no delivery time known
SKU: 26766
Condition: New product
Manufacturer: Canon
Canon Advanced Imaging Parter
Leasing calculator
Leasing calculator
Payment period
3
Monthly,
no
AI assistant AI ASSISTANT CHAT
Or ask about:
What are the features? Is this in stock? Actual discounts & offers? Product reviews?
Lens mountCanon RF
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignPrime Lenses
Lens focus length, mm135
Focus TypeManual Focus
Image StabilizationNo
Lens typeCINEMA
Maximum ApertureT2.2
How to buy goods on lease?
  • 1. Evaluate your options.
    We offer leasing from Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
    Manager will check the availability of the items in the cart and send the loan application link.
    **The sequence of leasing steps is the same for leases offered by InCredit Group.
    ***In case of doubt, contact our consultants!
    When using leasing services, carefully evaluate your options to repay the loan!
  • Lease
send a message
Quick order
This product is no longer in stock
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Write a review
Write a review
Product details
• Cine lenses with RF bayonet for professional productions
• Uncompromising full-frame creativity
• Exceptional image quality
• Mechanical precision in a compact design
• Optimized ergonomics and even better handling
Technical Specifications
Image Circle
Φ43.3 mm
Mount
RF Mount
Focal Length
CN-R 135mm T2.2 L F
Maximum Diameter Ratio (T-Number)
T 2.2 (CN-R 135mm T2.2 L F X)
Number of Iris Blades
11 blades
Angle View
Aspect ratio 1.5:1 // Screen dimensions 36.0 × 24.0mm // 15.2° x 10.2°
Aspect ratio 1.78:1 // Screen dimensions 24.6 × 13.8mm // 10.4° x 5.9°
Minimum Shooting Distance
1 m / 3’4 (CN-R 135mm T2.2 L F X)
Shooting Range at Closest Approach
Aspect ratio 1.5:1 // Screen dimensions 36.0 × 24.0mm // 21.1 x 14.1 cm
Aspect ratio 1.78:1 // Screen dimensions 24.6 × 13.8mm // 14.4 x 8.1 cm
Front Lens Diameter (mm)
Φ114 mm
Outer Dimensions (W x D x H)
118.4 x 118.4 x 139.6 mm