DZO Optics DZOFilm Vespid 100mm T2.1 FF (PL) BULK VESP100T2.1PL-BULK
Код продукта: 16400
819,45 С НДС
Доставка 5 - 7 дней
Доступное количество: 1 продукт
SKU: 16400
Модель: VESP100T2.1PL-BULK
Ean: 0000000000000
Состояние Новый продукт
Производитель: DZO Optics
БайонетArri PL
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignФикс объективы
Фокусное расстояние, мм100
Focus TypeManual Focus
Image StabilizationНет
Тип обьективаCINEMA
Maximum ApertureT2.1
Быстрый заказ
Available from warehouse
Напишите свой отзыв
Напишите свой отзыв
Описание продукта
New, bulk packaging. Relatively small and lightweight, the DZOFilm VESPID 100mm T2.1 Lens is part of the VESPID series of lenses from DZOFilm and is well suited for independent and high-end full-frame cinematography. The lens has an 80mm front diameter, allowing it to work with virtually any cine-style matte box. The small size makes this lens an attractive option when working with drones and gimbals, as well as when shooting handheld or run-and-gun. The interchangeable PL mount allows you to use the fully manual lens on a variety of modern and vintage cine cameras, while the full-frame coverage supports sensors that have an image circle up to 46.5mm for use on cameras with sensors up to full-frame without vignetting.
In the box:
  • DZOFilm VESPID 100mm T2.1 Lens (PL Mount)
  • Front Lens Cap
  • Rear Lens Cap
  • Focal Length: 100mm
  • Lens Mount: ARRI PL
  • Format: Full Frame
  • Image Circle 46.5 mm
  • Maximum Aperture T2.1
  • Minimum Aperture T22
  • Minimum Focus Distance From Image Plane: 2.3' / 0.7 m
  • Diaphragm Blades 16
  • Gear MOD & Pitch Focus: 0.8 MOD / 32 Pitch
  • Iris: 0.8 MOD / 32 Pitch
  • Front Diameter 80 mm
  • Filter Thread 77 mm
  • Focus Scales Imperial
  • Focus Rotation 270°
  • Iris Rotation 83°
  • Electronic Communication No
  • Image Stabilization No
  • Length 3.9" / 100 mm