Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA объектив на сони E-mount Full Frame SEL55F18Z
Код продукта: 12526
605,45 С НДС
Доставка 4 - 8 дней
Доступное количество: 2 продуктов
SKU: 12526
Модель: SEL55F18Z
Ean: 4905524934779
Состояние Новый продукт
Производитель: Sony
Вид продуктаОбъектив
БайонетSony E
БайонетSony FE
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignФикс объективы
Фокусное расстояние, мм55
Focus TypeAutofocus
Image StabilizationНет
Тип обьективасредний-формат
Размер фильтра49mm
Maximum Aperturef/1.8
Быстрый заказ
Available from warehouse
Напишите свой отзыв
Напишите свой отзыв
Описание продукта
The Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA Lens is a prime, normal focal length lens featuring a very fast and bright f/1.8 maximum aperture to support working in dimly-lit conditions and for greater control over focus for shallow depth of field imagery. The sophisticated Sonnar optical design enables high resolution and sharpness with optimized low-light shooting capabilities. A Carl Zeiss T* anti-reflective coating has also been applied to lens elements to reduce lens flare and ghosting for improved contrast and color fidelity.
Performance
Focal Length 55mm
Comparable APS-C Focal Length: 82.5 mm
Aperture Maximum: f/1.8
Minimum: f/22
Camera Mount Type Sony E (Full-Frame)
Format Compatibility 35mm Film / Full-Frame Digital Sensor