Panasonic LUMIX G Vario 12-60mm f/3.5-5.6 Asph. Power O.I.S (H-FS12060)
Код продукта: 15682
425,45 С НДС
Доставка 4 - 8 дней
Доступное количество: 3 продуктов
SKU: 15682
Модель: H-FS12060E
Ean: 5025232847211
Состояние Новый продукт
Производитель: Panasonic
Вид продуктаОбъектив
БайонетMicro Four Thirds (MFT)
Lens Format CoverageFour Thirds
Lens DesignЗумм объективы
Focus TypeAutofocus
Image StabilizationДа
Тип обьективаширокоугольный
Размер фильтра58mm
Maximum Aperturef/3.5 to 5.6
Быстрый заказ
Available from warehouse
Напишите свой отзыв
  • Встроенный стабилизатор изображения Power O.I.S
  • Не боится грязи и брызгов
  • Для беззеркальных камер Micro Four Thirds
Micro Four Thirds System Lens 24-120mm (35mm Equivalent) Aperture Range: f/3.5 to f/22 One Extra-Low Dispersion Element
  • Не боится грязи и брызгов
Напишите свой отзыв
Описание продукта
Take breathtaking landscapes and powerful portraits with this versatile lens' wide angle 12 mm to telephoto 60 mm focal range (35mm camera equivalent 24–120mm).
Focal Length 12 - 60mm
Comparable 35mm Equivalent on Micro Four Thirds Format Focal Length: 24 - 120 mm
Aperture Maximum: f/3.5 - 5.6
Minimum: f/22
Camera Mount Type Micro Four Thirds
Format Compatibility Micro Four Thirds
Angle of View 84.05° - 20.44°
Minimum Focus Distance 7.87" (20 cm)
Magnification 0.27x
Elements/Groups 11/9
Diaphragm Blades 7, Rounded
Features
Image Stabilization Yes
Autofocus Yes
Physical
Filter Thread Front: 58 mm
Dimensions (DxL) Approx. 2.60 x 2.80" (66 x 71 mm)
Weight 7.41 oz (210 g)
Panasonic LUMIX G VARIO Lens 12-60mm/F3.5-5.6
Panasonic’s New LUMIX G VARIO 12-60mm/F3.5-5.6 POWER O.I.S. – A Versatile Lens That’s Ready for any Shooting Condition. Panasonic’s new LUMIX G VARIO 12-60mm lens (35mm camera equivalent – 24-120mm) is a versatile lens offering high performance and durability. It is built to the Micro Four Thirds System standard, and provides a maximum aperture opening of F3.5 at the wide angle and F5.6 at the tele end, as well as Panasonic’s POWER O.I.S. (Optical Image Stabiliser).
The versatile 5x zoom range of 24-120mm (35mm camera equivalent) covers a variety of shooting situations such as travel landscapes or intricate portraits. It also features a 0.54x magnification capability for crystal clear macro close-up shots (compared to full frame).
Brennweite
12-60 mm (entspr. 24-120 mm KB)
Filterdurchmesser
58 mm
Blende
F3.5-5.6
Gewicht
210 g
Objektivanschluss
Farbe
schwarz
Zubehör
Frontdeckel, Rückdeckel, Streulichtblende, Tasche
The LUMIX G VARIO 12-60mm / F3.5-5.6 ASPH. / POWER O.I.S. is equivalent to 24-120 mm in the 35mm format.  Featuring a splash/dust-proof design, the new lens offers a versatile 5x zoom range that covers a variety of daily shooting situations from dynamic landscapes to portraits. With Dual I.S. (Image Stabilization) compatibility, you'll shoot with unprecedented hand-held stability anywhere you go.
It also features 0.54x (35mm camera equiv.) magnification capability for impressive macro close-up shots.  Comprised of 11 elements in 9 groups, the lens system features three aspherical lenses and an ED (Extra-low Dispersion) lens which effectively suppresses spherical distortion or chromatic aberration to achieve stunning picture quality.
Specifications
Focal length12–60 mm
Image stabilisationYes
Maximum apertureF3.5 - F5.6
Minimum apertureF22.0
Number of diaphragm blades7
Elements11
Groups9
Special elements / coatings3 aspherical + 1 ED elements
Minimum focus0.20 m (7.87″)
Maximum magnification0.27×
Focus methodInternal
Weight210 g
Diameter66 mm
Length71 mm
Filter thread58.0 mm
Hood suppliedYes