Panasonic LEICA DG VARIO-ELMARIT 50-200mm / F2.8-4.0 ASPH. H-ES50200E9
Код продукта: 24329
1895,95 С НДС
Этого товара нет в наличии
SKU: 24329
Модель: H-ES50200E9
Состояние Новый продукт
Производитель: Panasonic
Вид продуктаОбъектив
БайонетMicro Four Thirds (MFT)
Lens Format CoverageFour Thirds
Lens DesignЗумм объективы
Focus TypeAutofocus
Image StabilizationДа
Тип обьективасредний-формат
Размер фильтра77mm
Вес, гр720
Maximum Aperturef/2.8 to 4
Быстрый заказ
This product is no longer in stock
Напишите свой отзыв
Напишите свой отзыв
Описание продукта
The long-awaited F2.8-4.0 LEICA DG telephoto zoom, with middle-telephoto 50mm (35mm camera equivalent: 100mm) will frame everything from beautiful portraits to ultra-telephoto 200mm (35mm camera equivalent: 400mm) wildlife photography. Maximum magnification of 0.25x (35mm camera equivalent: 0.5x) also brings you into the macro world. The stunning resolution of this LEICA DG lens renders everything clearly, from corner to corner. Designed for reliable use even in poor weather, this handy, high-quality lens is all you'll need to meet your challenges.
All of the lenses in this series feature a 9-blade diaphragm to give the aperture a rounded shape that produces an attractively smooth effect in out-of-focus areas when shooting at larger aperture settings. All lenses also take advantage of Panasonic's Nano Surface Coating technology to minimize ghosts and flaring. They boast a rugged, dust/splash-proof design and are even freeze-proof down to -10℃ to withstand professional use under harsh conditions. The high-quality video recording capability is also one of the advantages of this lens series. In late May, the LEICA DG VARIO-ELMARIT F2.8-4.0 Series lineup will expand with an additional lens, the LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18mm / F2.8-4.0 ASPH. Panasonic also announced plans to release a 50-200mm (100-400mm, 35mm camera equivalent) telephoto zoom lens, which is presently under development.