Panasonic LEICA DG VARIO-ELMARIT 50-200mm / F2.8-4.0 ASPH. H-ES50200E9
Product ID: 24329
1895,95 tax incl.
Pre-order. Delivery time from 3 weeks.
SKU: 24329
Model: H-ES50200E9
Condition: New product
Manufacturer: Panasonic
Leasing calculator
Leasing calculator
Payment period
3
Monthly,
no
AI assistant AI ASSISTANT CHAT
Or ask about:
What are the features? Is this in stock? Actual discounts & offers? Product reviews?
Type of ProductLenses
Lens mountMicro Four Thirds (MFT)
Lens Format CoverageFour Thirds
Lens DesignZoom Lenses
Lens focus length, mm50-200
Focus TypeAutofocus
Image StabilizationYes
Lens typemedium-format
Filter size77mm
Weight, gr720
Maximum Aperturef/2.8 to 4
How to buy goods on lease?
  • 1. Evaluate your options.
    We offer leasing from Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
    Manager will check the availability of the items in the cart and send the loan application link.
    **The sequence of leasing steps is the same for leases offered by InCredit Group.
    ***In case of doubt, contact our consultants!
    When using leasing services, carefully evaluate your options to repay the loan!
  • Lease
send a message
Quick order
This product is no longer in stock
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Write a review
Write a review
Product details
The long-awaited F2.8-4.0 LEICA DG telephoto zoom, with middle-telephoto 50mm (35mm camera equivalent: 100mm) will frame everything from beautiful portraits to ultra-telephoto 200mm (35mm camera equivalent: 400mm) wildlife photography. Maximum magnification of 0.25x (35mm camera equivalent: 0.5x) also brings you into the macro world. The stunning resolution of this LEICA DG lens renders everything clearly, from corner to corner. Designed for reliable use even in poor weather, this handy, high-quality lens is all you'll need to meet your challenges.
All of the lenses in this series feature a 9-blade diaphragm to give the aperture a rounded shape that produces an attractively smooth effect in out-of-focus areas when shooting at larger aperture settings. All lenses also take advantage of Panasonic's Nano Surface Coating technology to minimize ghosts and flaring. They boast a rugged, dust/splash-proof design and are even freeze-proof down to -10℃ to withstand professional use under harsh conditions. The high-quality video recording capability is also one of the advantages of this lens series. In late May, the LEICA DG VARIO-ELMARIT F2.8-4.0 Series lineup will expand with an additional lens, the LEICA DG VARIO-ELMARIT 8-18mm / F2.8-4.0 ASPH. Panasonic also announced plans to release a 50-200mm (100-400mm, 35mm camera equivalent) telephoto zoom lens, which is presently under development.