DZO Optics DZOFilm Catta 35-80mm T2.9 E-Mount Cine Zoom Lens (Black) CATTA-ZOOME-35-80-T29
Product ID: 38719
1495,95 tax incl.
Delivery in 5 - 7 business days
Available from supplier: 3 Items
SKU: 38719
Model: CATTA-ZOOME-35-80-T29
Ean: 6970604940009
Condition: New product
Manufacturer: DZO Optics
Leasing calculator
Leasing calculator
Payment period
3
Monthly,
no
AI assistant AI ASSISTANT CHAT
Or ask about:
What are the features? Is this in stock? Actual discounts & offers? Product reviews?
Lens mountSony E
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignZoom Lenses
Lens focus length, mm35-80
Focus TypeManual Focus
Image StabilizationNo
Lens typeCINEMA
Maximum ApertureT2.9
How to buy goods on lease?
  • 1. Evaluate your options.
    We offer leasing from Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
    Manager will check the availability of the items in the cart and send the loan application link.
    **The sequence of leasing steps is the same for leases offered by InCredit Group.
    ***In case of doubt, contact our consultants!
    When using leasing services, carefully evaluate your options to repay the loan!
  • Lease
send a message
Quick order
Available from warehouse
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Write a review
Write a review
Product details
Add a cinema zoom lens to your documentary, broadcast, or online production kit with this black Catta 35-80mm T2.9 E-Mount Cine Zoom Lens from DZOFilm. The cine lens is designed to maintain focus as you smoothly zoom in or out. The Catta line reproduces accurate color and features a smooth focus/defocus transition. It features a wide T2.9 to T22 aperture, a 16-blade iris for a smooth bokeh, and a long 29.1" close focus range.
Key Features
- Maintains focus throughout 35 to 80mm zoom range
- Minimal breathing
- 16-blade iris with a soft bokeh
- T2.9 to T22 aperture; 2.3x magnification ratio
- 240° focus rotation; 100° zoom rotation; 75° iris rotation
- 29.1" minimum focus distance
- 80mm front diameter - 0.8 MOD gears
Focal Length 35 to 80mm
Lens Mount Sony E
Image Circle 43.5 mm
Maximum Aperture T2.9
Minimum Aperture T22
Minimum Focus Distance From Unspecified Point in Lens: 29.5" / 75 cm
Diaphragm Blades 16
Gear MOD & Pitch Focus: 0.8 MOD / 32 Pitch
Iris: 0.8 MOD / 32 Pitch
Zoom: 0.8 MOD / 32 Pitch
Front Diameter 80 mm
Filter Thread 77 mm
Focus Scales Imperial
Focus Rotation 240°
Iris Rotation 75°
Zoom Rotation 100°
Zoom Ratio 2.3x
Electronic Communication No
Image Stabilization No
Dimensions (W x H) 8.4 x 3.1" / 214.4 x 80 mm
Length 8.4" / 214.4 mm