The ATEM173S is a 17.3" HDMI/SDI variant of the popular ATEM156 HDMI multiview monitor for directors, switcher operators etc.
Of course, the Quad View function is available to display all four SDI inputs.
Feelworld Seetec ATEM173S 17.3 Multiview Monitor HDMI/SDI ATEM173S
Product ID: 53063
1079,45 tax incl.
Delivery in 5 - 7 business days
Available from supplier: 2 Items
SKU: 53063
Model: ATEM173S
Ean: 6971863810249
Condition: New product
Manufacturer: Feelworld
Type of ProductLCD Monitor
    Manager will check the availability of the items in the cart and send the loan application link.
Available from warehouse
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Write a review
Write a review
Product details
The ATEM173S is a 17.3" HDMI/SDI variant of the popular ATEM156 HDMI multiview monitor for directors, switcher operators etc. In addition to the HDMI input, the "S" versions also offer 4x 3G-SDI inputs/outputs and are therefore ideal additions to e.g. ATEM SDI/SDI Pro/SDI Extreme ISO overheads. Of course, the Quad View function is available to display all four SDI inputs.
  • Display 17.3" (43.9 cm) IPS LED, 1920x1080, 16:9, 127 ppi, 700:1, 300 cd/m², Rec.709
  • Inputs: 4x BNC (3G-SDI), 1x HDMI, 1x USB-A 2.0, 1x RJ-45 (GPI), 1x RJ-45 (RS-485)
  • Outputs: 4x BNC (3G-SDI), 1x 1/8"/3.5mm headphone jack, 1x RJ-45 (RS-485)
  • Power: 12V= (12-24 V= / ≤22 W; 1x XLR4p, 1x hollow con.), V-Mount ac.
  • VESA mounting elements 100x100 mm, 75x75 mm