3 Legged Thing QR Ultra 150mm x 38mm Arca Compatible Long Plate, Darkness/Matte Black QRULTRA150 B
Product ID: 20732
39,95 tax incl.
Delivery in 5 - 10 business days
Available from supplier: 1 Item
SKU: 20732
Model: QRULTRA150 B
Ean: 5060244886940
Condition: New product
Manufacturer: 3 Legged Thing
Discover related products
    Discover related products
      Quick order
      Available from warehouse
      Write a review
      Write a review
      Product details
      The Long Versatile Plate
      The 3 Legged Thing QR Ultra 150mm x 38mm Arca Compatible Long Plate, Darkness/Matte Black offers designers tremendous versatility and allows them to mount multiple camera equipment on one plate, including cameras, lenses, scopes, accessory arms, monitors, lights, and microphones. Designed for photographers, videographers, and other content creators, the Ultra plates have an integrated cable management hook to keep tethering, HDMI, and jack cables tidy.
      Highlights
      • Cable management hook for tethering, HDMI, microphone, monitor, and lighting cables
      • Cold shoe mount and 1/4-20, 3/8-16 threads
      • Arca square Arca Swiss compatible square
      • Markings on both sides for precise adjustments
      For Comfortable Use
      Attachment for Accessories
      Specifications
      • Height: 11 mm
      • Weight: 81 g
      • Width: 38 mm
      • Threads: Multiple 1/4-20 and 3/8-16
      • Camera mount: 1/4-20 male
      • 5-year warranty
      Included in the Package
      • 1 x 3 Legged Thing QR Ultra 150mm x 38mm Arca Compatible Long Plate, Darkness/Matte Black
      • 1 x 1/4-20 Stagsden camera mounting screw (2 x screws in sizes 250mm and 300mm)
      • 1 x 3LT double-ended mini tool with 2.5mm and 4mm hex keys