3 Legged Thing Thingy Dark & QR Ultra 200mm Matte Black/Darkness THINGY200DARK
Product ID: 21112
89,95 tax incl.
Delivery in 5 - 10 business days
Available from supplier: 8 Items
SKU: 21112
Model: THINGY200DARK
Ean: 5060244887589
Condition: New product
Manufacturer: 3 Legged Thing
Discover related products
    Discover related products
      Quick order
      Available from warehouse
      Write a review
      Write a review
      Product details
      Create a safe and stable platform
      Use the 3 Legged Thing Thingy Dark & QR Ultra 200mm Matte Black/Darkness to create a stable and secure platform for both lens and camera to attach to your tripod and prevents unwanted twisting.
      Highlights
      The Thingy attaches to the Ultra Plates cable management hook
      Creates a stable platform for cameras and long lens combinations to attach to a tripod
      Fully adjustable for optimal set up
      Thingy
      QR Ultra plate
      The QR Ultra plate offers tremendous versatility and allows you to mount multiple camera equipment on one plate, including cameras, lenses, scopes, accessory arms, monitors, lights and microphones. The Ultra plates have an integrated cable management hook to keep tethering, HDMI and jack cables tidy. The base of the plate has an Arca square that lets you quickly rotate 90 in most Arca Swiss clamps, and the entire plate has multiple 20 and 3/8 16 threads at both top and bottom for attaching accessories. ,
      Features Thingy
      Weight 156 g
      Length 18.5 cm
      Width 5 cm
      Camera mount 1/4 20 male
      Features QR Ultra plate
      Height 11 mm
      Weight 102 g
      Width 38 mm
      Screw thread Multiple % 20 and 3/816
      Camera mounting 1/4 20 male
      5 year warranty
      3 Legged Thing Thingy Dark & QR Ultra 200mm Matte Black/Darkness