Makro fotogrāfija iesācējiem

Master Foto

Makro fotogrāfija ir fotogrāfijas žanrs, kas koncentrējas uz mazu objektu tveršanu palielinātā mērogā, atklājot detaļas, kuras bieži vien nav redzamas ar neapbruņotu aci.

Izmantojot rūpīgu kompozīciju, precīzas fokusēšanas metodes un apgaismojumu, makro fotogrāfija atklāj satriecošās detaļās sīku objektu, piemēram, kukaiņu, ziedu un faktūru skaistumu un sarežģītību. 

Dienām kļūstot arvien garākām un siltākām, mostas daba, tādēļ šajā rakstā esam apkopojuši būtiskākos ieteikumus un noderīgos aksesuārus makro pasaules izpētīšanai un iemūžināšanai.

TEHNISKĀ aprīkojuma PAMATLIETAS

Master Foto

.

Makro fotogrāfijā aprīkojums ir svarīgs, lai sasniegtu labu rezultātu makro fotogrāfijā un iegūtu augstas kvalitātes attēlus, tādēļ šajā bloga sadaļā apskatīsim nepieciešamās tehniskās pamatlietas, kuras tev nepieciešamas, lai nodarbotos ar makro fotogrāfiju. 
Master Foto

Makro objektīvs

Makro objektīvs ir īpaši izstrādāts, lai fokusētu tuvumā, ļaujot fotogrāfiem tvert mazus objektus reālā izmērā vai palielinājumā. Šiem objektīviem ir mazs fokusa attālums, un tie ir optimizēti, lai nodrošinātu asus attēlus ar minimāliem kropļojumiem tuvā diapazonā. Makro objektīviem ir pieejami dažādi fokusa attālumi elastīgākajai kompozīcijas izvēlei un attālumam no objekta.

visi makro objektīvi

€ 699.95 € 785.45
Ir veikalā

€ 625.45
Uz pasūtījumu

€ 525.45
Uz pasūtījumu

€ 759.44
Ir veikalā

€ 595.45
Ir veikalā

€ 765.45
No noliktavas no 2 - 5 dienas

€ 745.44
No noliktavas no 5 - 10 dienas
Master Foto

Laowa Lens Probe

Laowa Lens Probe ir unikāls un novatorisks objektīvs, kur atšķirībā no tradicionālajām lēcām, kas parasti ir cilindriskas formas, Laowa Lens Probe ir gara un slaida, kas atgādina plānu metāla stieni. Šis atšķirīgais dizains ļauj ievietot objektīvu šaurās vai grūti sasniedzamās vietās, padarot to īpaši noderīgu makro fotografēšanai un video uzņemšanai.

Viena no Laowa Lens Probe galvenajām iezīmēm ir tās lielais darba attālums, kas attiecas uz attālumu starp objektīva priekšējo elementu un fotografējamo objektu. Tas ļauj lietotājiem saglabāt ērtu attālumu no objektiem, vienlaikus nodrošinot lielu palielinājumu un asu fokusu. To parasti izmanto sīku objektu, piemēram, kukaiņu, ziedu vai elektronikas komponentu, detalizētu attēlu uzņemšanai.

Turklāt objektīvs ir izstrādāts, lai nodrošinātu augstas kvalitātes attēlus ar minimāliem kropļojumiem un aberācijām, nodrošinot, ka fotogrāfi var uzņemt precīzus un detalizētus savu objektu attēlus.

Kopumā Laowa Lens Probe ir daudzpusīgs rīks, kas paplašina makro fotogrāfu un videogrāfu radošās iespējas, ļaujot viņiem unikālā un pārliecinošā veidā izpētīt un tvert apkārtējās pasaules sarežģītās detaļas.

Pievērs uzmanību, ka šo objektīvu ir iespējams arī iznomāt pie mums!

Visi Laowa Lens Probe objektīvi

€ 329.45
Uz pasūtījumu

€ 1 689.45
No noliktavas no 5 - 13 dienas

€ 1 879.44
No noliktavas no 15 - 28 dienas

€ 1 689.45
No noliktavas no 5 - 13 dienas

€ 2 185.45
No noliktavas no 5 - 10 dienas

€ 19.00 € 29.00
Ir veikalā
Master Foto

Pagarinājuma makro gredzeni

Objektīva pagarinājuma makro gredzeni (saukti arī vienkārši par makro gredzeniem) tiek pievienoti starp kameras korpusu un objektīvu, palielinot attālumu no objektīva līdz sensoram. Izbīdot objektīvu prom no kameras korpusa, pagarinājuma gredzeni nodrošina tuvākus fokusa attālumus, ļaujot fotogrāfiem sasniegt augstākus palielinājuma līmeņus. Šie gredzeni ir lielisks veids, kā sākt makro fotografēšanu bez lieliem ieguldījumiem, izmantojot savus jau īpašumā esošos objektīvus.

visi makro gredzeni

€ 32.45
No noliktavas no 6 - 10 dienas

€ 96.45
No noliktavas no 6 - 10 dienas

€ 95.44
No noliktavas no 6 - 10 dienas

€ 115.45
No noliktavas no 3 - 8 dienas

€ 42.45
Uz pasūtījumu

€ 39.95
Uz pasūtījumu
Master Foto

Statīvi

Lai arī ar labu objektīvu var fotografēt no rokas, tomēr pārsvarā makro fotogrāfijā izmanto statīvu, īpaši rūpīgam rezultātam. Pat vissīkākā kameras kustība makro fotogrāfijā tiek palielināta un rada neasu attēlu. Vislabākais risinājums ir statīvs, kam kājas ir brīvi atlokāmas, tas ļauj kameru novietot zemu un piekļūt objektiem uz zemes. 

Visi foto statīvi

€ 155.45
Uz pasūtījumu

€ 85.45
Ir veikalā

€ 44.46
Ir veikalā

€ 109.44
Ir veikalā

€ 24.45
Ir veikalā

€ 31.45
Uz pasūtījumu
Master Foto

Polarizējošais filtrs

Polarizējošie filtri noņem atspīdumus un dūmaku, tādā veidā palielinot kontrastu un krāsu piesātinājumu. Tie ir noderīgi ne tikai makro fotogrāfijā, bet dabas foto kopumā, samazinot atspīdumus ūdens pilienos, uz lapu virsmām un radot dziļākas, košākas krāsas.

visi polarizējošie filtri

€ 45.78 € 58.46 -22%
Ir veikalā

€ 22.00 € 28.45 -23%
Ir veikalā

€ 75.46
Ir veikalā

€ 49.46 € 75.46 -34%
Ir veikalā

€ 78.44
Ir veikalā

€ 60.95
Ir veikalā

€ 66.45
Ir veikalā

Apgaismojums

Master Foto

.

Apgaismojums ir būtisks makro fotografēšanas aspekts, lai iegūtu asus un kvalitatīvus attēlus bez asām ēnām. Šajā bloga sadaļā  apskatīsim dažādas apgaismojuma metodes makro fotografēšanai, to plusus un mīnusus, kā arī sniegsim padomus, kā iegūt labi apgaismotu attēlu.

Kopumā apgaismojuma tehnikas izvēle makro fotogrāfijā ir atkarīga no radošā redzējuma, objekta un fotografēšanas vides. Atceries pievērst uzmanību gaismas kvalitātei, virzienam un intensitātei. Savukārt, eksperimentējot ar dažādiem apgaismojuma iestatījumiem un paņēmieniem, atklāsi, kas vislabāk atbilst tavām vajadzībām un vēlmēm. 

Dabiskais apgaismojums

Dabiskais apgaismojums ir visbiežākais pamat-apgaismojums ar kuru strādā makro fotogrāfi, it īpaši tikai sākot nodarboties ar to, tādēļ ir svarīgi pēc iespējas ātrāk iemācīties, kā pareizi "strādāt" ar saules gaismu. 

Plusi

Dabiskā gaisma var radīt mīkstu apgaismojumu, kas uzlabo makro objektu tekstūru un detaļas. Tā ir viegli pieejama un var radīt attēliem dabisku, organisku izskatu. 

Mīnusi

Dabiskā gaisma var būt nekonsekventa un neparedzama. Atkarībā no diennakts laika un laikapstākļiem gaismas intensitāte un virziens var mainīties, tādēļ nepieciešama pastāvīga pielāgošanās. Turklāt asa saules gaisma var radīt spēcīgas ēnas, kas var nebūt ideāli piemērots makro fotografēšanai. 

Padomi

Izmantojot dabisko gaismu makro fotografēšanai, meklē izkliedēta apgaismojuma apstākļus, piemēram, apmākušās debesis vai ēnainas vietas, lai samazinātu asas ēnas un panāktu vienmērīgu apgaismojumu. Izmanto atstarotājus vai difuzorus, lai manipulētu un kontrolētu gaismas virzienu, aizpildot ēnas un piešķirot attēliem maigu apgaismojumu. Apdomā iespēju izmantot mazo led gaismu kā papildgaismu, lai piegaismotu objektu un tiktu vaļā no asajām ēnām. 

visi atstarotāju paneļi visi saliekamie atstarotāji

Mākslīgais apgaismojums

Makro fotogrāfijā dabā bieži vien nākas saskarties ar situāciju, kad ar saules gaismu nepietiek vai arī tā nespīd pareizajā vietā un virzienā. Labākais risinājums ir izmantot mākslīgo apgaismojumu, ko vari paņemt līdzi. Savukārt, fotografējot studijā, bez mākslīgā apgaismojuma neiztikt. 

Plusi

Mākslīgie apgaismojuma avoti, piemēram, LED gaismas, piedāvā konsekventu un vadāmu apgaismojumu, padarot tos ideāli piemērotus kontrolētai videi un studijas iestatījumiem. Tās nodrošina pietiekami daudz gaismas makro objektiem un ļauj precīzi pielāgot intensitāti, krāsu temperatūru un virzienu. Lielisks variants ir mazās LED gaismas, kuras var novietot ne tikai uz statīva, bet arī uz kameras. Ar šādu gaismu pietiks, lai izgaismotu kādu mazu objektu vai detaļu no tā, kā arī to ne tikai ir viegli paņemt līdzi un tā strādā no akumulatora, bet arī tas būs ļoti budžetam draudzīgs variants. 

Mīnusi

Nepieciešamās gaismas var būt masīvas, dārgas, kā arī tām ir nepieciešams papildu aprīkojums,  piemēram, gaismas statīvi un strāvas avoti (kas varētu nebūt, ja fotografē dabā). Arī izmantojot gaismas, bildē var būt asas ēnas un, lai sasniegtu vēlamos rezultātus, ir vajadzīgas zināmas zināšanas apgaismojuma tehnikā. 

Padomi

Eksperimentē ar dažādiem mākslīgā apgaismojuma paņēmieniem, piemēram, softbox, reflektoriem, lietussargiem vai difuzoriem, lai izveidotu mīkstu, izkliedētu gaismu, kas uzlabo makro objektu tekstūru un detaļas. Izmanto vairākus gaismas avotus, lai novērstu ēnas. Pielāgo gaismas intensitāti un leņķi, lai izceltu konkrētas detaļas un izveidotu attēliem dziļumu. 

VISi mākslīgā apgaismojuma produkti

€ 61.46
Ir veikalā

€ 159.45
No noliktavas

€ 45.49 € 52.45 -13%
Ir veikalā

€ 105.45
Ir veikalā

€ 38.45
No noliktavas no 3 - 8 dienas

€ 99.45
Ir veikalā

€ 15.45
Ir veikalā

€ 55.45
No noliktavas no 8 - 14 dienas

€ 275.44
No noliktavas no 4 - 5 dienas

€ 135.47 € 165.46
Ir veikalā

€ 205.45
Ir veikalā

€ 43.45
Ir veikalā

€ 186.45
No noliktavas no 12 - 19 dienas

€ 12.45
Ir veikalā

€ 250.95
Ir veikalā
Master Foto

Makro zibspuldze

Makro zibspuldzes, kas pazīstamas arī kā gredzenveida zibspuldzes vai makro dubultzibspuldzes, ir specializētas zibspuldzes, kas paredzētas makro fotografēšanai. Šīs zibspuldzes tiek piestiprinātas tieši objektīva vai kameras priekšpusē un nodrošina mīkstu, izkliedētu gaismu, kas ieskauj objektu, novēršot ēnas un vienmērīgi izgaismojot sīkās detaļas. Makro zibspuldzes ir īpaši noderīgas, strādājot ar maziem objektiem šaurās vietās, kur izvietot vairākas lielas gaismas var nebūt iespējams, vai dabā, kur nav pieejami strāvas avoti.  

visas makro zibspuldzes

€ 299.45
No noliktavas no 4 - 5 dienas

€ 619.45
No noliktavas no 2 - 5 dienas

€ 169.94
Ir veikalā

€ 165.46
No noliktavas no 8 - 14 dienas

€ 229.45
No noliktavas no 5 - 13 dienas

€ 385.45
Uz pasūtījumu

€ 159.45
No noliktavas no 5 - 10 dienas

€ 84.45
Uz pasūtījumu
Master Foto

Kameras uzstādījumi

.

Diafragma

Makro fotogrāfijā diafragmas atvērumam ir izšķiroša nozīme attēla dziļuma kontrolēšanā (kas nosaka, cik liela daļa attēla ir fokusā). Plašāka diafragma (mazāks f skaitlis) rada mazāku attēla dziļumu, izolējot objektu no fona un radot patīkamu izplūduša fona efektu. Tomēr, izmantojot pārāk plašu diafragmas atvērumu, pārāk maz no objekta var iznākt fokusā, zaudējot svarīgas detaļas. Lai nodrošinātu atbilstošu attēla dziļumu, apsveriet iespēju izmantot šaurāku diafragmas atvērumu (lielāku f skaitli), piemēram, f/8 līdz f/16, atkarībā no vēlamā fona izplūšanas līmeņa un objekta izmēra.

Slēdža ātrums

Uzņemot makro objektus, pat mazākā kameras kustība var radīt izplūdušus attēlus, īpaši, ja tiek izmantots liels palielinājums vai tiek fotografēts no rokas. Lai samazinātu kustības izplūšanu un nodrošinātu attēla asumu, izmanto ātru (lielu) slēdža ātrumu. Makro fotografēšanai no rokas parasti izmanto vismaz 1/125s, taču, lai tvertu mazus objektus ar sarežģītām detaļām, var būt nepieciešams daudz ātrāks slēdža ātrums. Ja fotografē nekustīgus objektus vai lieto statīvu, tad izmanto mazāku slēdža ātrumu, lai varētu uzstādīt maksimālu mazu ISO.

ISO

Makro fotogrāfijā ieteicams izmantot zemāko iespējamo ISO iestatījumu, lai samazinātu digitālos trokšņus un saglabātu detaļas. Sāc ar zemu ISO iestatījumu, piemēram, ISO 100 vai 200, un pēc vajadzības pielāgo, pamatojoties uz pieejamo gaismu un vēlamo ekspozīciju.

Fokusēšanas metodes

Precīza fokusa sasniegšana ir ļoti svarīga makro fotogrāfijā. Apsver iespēju izmantot manuālo fokusu, lai labāk kontrolētu fokusēšanas precizitāti, īpaši, strādājot ar statiskiem objektiem vai izmantojot fokusa apvienošanas (focus stacking) paņēmienu pēcapstrādē. Izmantojot autofokusu, atlasi vienu fokusa punkta iestatījumu un novieto to virs objekta vissvarīgākās daļas. Fokusējot manuāli, izmanto daudzās kamerās pieejamās fokusa pārbaudes (peaking) vai palielināšanas funkcijas, lai nodrošinātu precīzu fokusu uz vēlamo objekta apgabalu.

Fokusa apvienošana ir paņēmiens, ko izmanto makro fotogrāfijā, lai pārvarētu attēla dziļuma ierobežojumus un panāktu asu fokusu visam objektam, kas ir īpaši svarīgi tverot objektus ar lielu trīsdimensiju dziļumu vai sarežģītām detaļām.

Fokusa apvienošana nozīmē apvienot vairākus attēlus, kas uzņemti dažādos fokusa punktos, vienā saliktā attēlā. Katrs no saliktajiem attēliem ir fokusēts uz citu objekta daļu, aptverot visu dziļuma diapazonu no tuvākā līdz tālākajam fokusa punktam. Kad šie attēli tiek sapludināti kopā, izmantojot specializētu programmatūru, galīgais saliktais attēls parāda asu fokusu visā objekta dziļumā.

ieteikumi veiksmīgākam rezultātam

.

Makro fotografēšana rada unikālus izaicinājumus, kas fotogrāfiem jāpārvar, lai uzņemtu asus, detalizētus mazu objektu attēlus. Tālāk ir norādītas dažas makro fotografēšanas izaicinājumi, kā arī praktiski risinājumi un problēmu novēršanas padomi. 

Kameras vibrācijas jeb motion blur 

Pat nelielas objekta vai kameras kustības var izraisīt attēla izplūšanu, it īpaši, fotografējot no rokas vai āra apstākļu dēļ, piemēram, vējš kustina zaru. Tā ir izplatīta problēma makro fotogrāfijā, ja tiek bildēts lielā palielinājumā, ar lēnu slēdža ātrumu vai vājā apgaismojumā. 

 • Izmanto statīvu, lai samazinātu kameras vibrāciju un sasniegtu maksimālu asumu. Fotografējot no rokas palielinās iespēja, ka roku trīcēšanas un šaurā fokusa dēļ, bildes asums "aizpeldēs" citur. 
 • Ja iespējams, stabilizē objektu, izmantojot skavas vai statīvu. Fotografējot sīkus objektus ar šauru fokusu, kadru sabojās pat minimālas zara vai puķes kustības vējā.
 • Lai maksimāli novērstu vēja izbojātos kadrus, pamēģini uztaisīt aizvēju objektam. 
 • Palielini slēdža ātrumu, lai apturētu kustību un samazinātu izplūšanas risku, taču ņem vērā, ka palielinot slēdža ātrumu visdrīzāk nāksies palielināt arī ISO vai diafragmu. 
 • Izmanto tālvadības pulti vai taimeri, lai vēl vairāk samazinātu kameras vibrāciju, aktivizējot slēdzi fiziski nepieskaroties kamerai. 
 • Izmanto attēla stabilizāciju, ja kamerai vai objektīvam ir iebūvēta attēla stabilizācijas funkcija.

Darbošanās ar maziem objektiem

Mazus objektus, piemēram, kukaiņus var būt grūti fotografēt to izmēra un mobilitātes dēļ. 

 • Lai nobildētu tik sīkus objektus nevarēs iztikt bez makro objektīva vai makro gredzeniem. Tas ļaus ne tikai nofotografēt palielinājumā, bet arī fiziski atrasties tālāk no objekta, lai to neaizbiedētu. 
 • Esi pacietīgs un uzmanīgs. Pirms fotografēšanas atvēli laiku, lai novērotu objekta uzvedību un kustības. Paredzi laiku, lai ne tikai novietotu kameru atbilstošā pozīcijā, bet arī sagaidītu perfekto kadru. 
 • Izmanto difuzoru vai atstarotāju, lai mīkstinātu asu apgaismojumu un samazinātu asās ēnas. Tas var palīdzēt izcelt mazo objektu detaļas un uzlabot kopējo attēla kvalitāti. 
 • Pievērs uzmanību attēla fona, priekšplāna un kopējai kompozīcijai, lai izveidotu vizuāli saistošas makro fotogrāfijas. Eksperimentē ar dažādiem leņķiem, perspektīvām un kadrēšanu, lai izceltu objektu un radītu dziļuma sajūtu. 

Attēla dziļuma ierobežojumi

Sasniegt pietiekamu attēla dziļumu, lai viss objekts būtu fokusā, var būt izaicinājums makro fotografēšanā, īpaši strādājot ar trīsdimensiju objektiem vai sarežģītām detaļām. 

 • Var izmantot jau iepriekš minēto fokusa apvienošanu (focus stacking), uzņemot vairākus attēlus, kas fokusēti dažādos objekta punktos un apvienot tos.
 • Eksperimentē ar dažādiem diafragmas atvēruma iestatījumiem un gaismas daudzumu, lai atrastu optimālo līdzsvaru starp attēla dziļumu un attēla asumu. Mēģini izmantot šaurāku diafragmu (lielākus f skaitļus), lai palielinātu attēla dziļumu.

Nomā pieejamā tehnika

.

Lai izmēģinātu makro fotogrāfiju vai uzlabotu savu fotogrāfiju kvalitāti, nav nepieciešami lieli ieguldījumi, visu nepieciešamo ir iespējams iznomāt no MasterFoto. Nomā atradīsi visu - sākot ar pamatlietām kā kamera un objektīvs un beidzot ar papildlietām kā LED gaismas, statīvi un atstarotāji. 

VISAS NOMĀ PIEEJAMĀS PRECES

€ 1.00
Ir veikalā

€ 2.01
Ir veikalā

€ 1.00
Ir veikalā

€ 8.00
Ir veikalā

€ 20.00
Ir veikalā

€ 12.00
Ir veikalā

€ 6.00 € 8.00
Ir veikalā

€ 9.00 € 15.00
Ir veikalā

€ 8.00 € 9.99
Ir veikalā

€ 19.00 € 29.00
Ir veikalā

€ 14.00 € 15.00
Ir veikalā

Papildus resursi par makro fotogrāfiju

.

Ir daudzas tiešsaistes kopienas, forumi un resursi, kas veltīti makro fotogrāfijai, kur entuziasti var gūt iedvesmu, sazināties, dalīties zināšanās un meklēt padomu. Šeit ir dažas populārākās angļu valodā: 

1. Reddit

r/macrophotography ar vairāk nekā 14 tūkstošiem dalībnieku. Šeit ir pieejams plašs diskusiju klāsts, dalīšanās ar uzņēmumiem, aprīkojuma apskati un padomi. 

2. Flickr

Flickr ir vairākas aktīvas grupas, kas veltītas makro fotogrāfijai, kur dalībnieki var dalīties ar saviem fotoattēliem, piedalīties diskusijās un sazināties ar līdzīgi domājošiem entuziastiem. 

3. Photography Life

Fotogrāfijas forums, kurā ir daudz detalizētu rakstu par makro fotogrāfiju, tai skaitā par fokusēšanu un gaismošanu ar zibspuldzi.