Kādu mikrofonu izvēlēties labākai skaņas ierakstīšanai?

Master Foto

Filmējot video, skaņa bieži vien ir viens no svarīgākajiem faktoriem. Pat ja kamerai vai viedtālrunim ir skaņas ieraksta iespējas, rezultāts ne vienmēr ir apmierinošs, un nepieciešams izmanto papildu mikrofonu. Kvalitatīva skaņas ierakstīšana var ievērojami uzlabot kopējo video rezultātu, tāpēc video mikrofona izvēle var būt ļoti nozīmīga.

Tomēr plašais mikrofonu klāsts sākumā var šķist biedējošs – kuru mikrofonu izvēlēties? Kādu mikrofonu man vispār vajag? Cik maksā labs mikrofons? Šeit apskatījām populārākos mikrofonu veidus un to pielietojumu, kā arī atlasījām populārākos mikrofonus no mūsu veikala klāsta, lai būtu vieglāk izvēlēties.

Šeit vari noskatīties mūsu un Fototelpas veidoto video par dažādiem mikrofoniem un to pielietojumu.

Master Foto

Piespraužamie mikrofoni

.

Piespraužamie mikrofoni (lavalier, lapel microphones) ir viena no populārākajām izvēlēm interviju, sarunu un video blogu filmēšanā. To galvenā priekšrocība ir mazais izmērs, kas ļauj mikrofonu novietot īpaši tuvu runātājam – piespraust pie apkakles, kaklasaites vai citur pie apģērba. Mazāks attālums palīdz ierakstīt labāku skaņu un izvairīties no liekiem apkārtnes trokšņiem.

Izvēloties bezvadu piespraužamo mikrofonu, tas dos papildu priekšrocību, jo runātājs varēs brīvi kustēties un pārvietoties bez raizēm par savienojuma vadu. Bezvadu mikrofona gadījumā gan ir jāņem vērā, ka sveši signāli var traucēt mikrofona raidītāja un uztvērēja saziņu (piemēram, aktīvā pilsētas vidē). Lai arī parasti tiek izmantoti drošības mehānismi pret šādiem traucējumiem, pirms filmēšanas pārbaudi mikrofonu darbību.

Ja filmēsi statisku runātāju nelielā attālumā no kameras vai ieraksta iekārtas, tad vari izmantot arī piespraužamo mikrofonu ar vadu, ko noslēpt zem apģērba.

Piespraužamo mikrofonu trūkums ir tas, ka tie parasti ir daudzvirzienu un ieraksta arī citas apkārtējās skaņas, ne tikai runātāja balsi. Visbiežāk tie ir trokšņi, kas rodas no valkātāja apģērba, bārdas vai viņa paša kustībām (piem., nejauši pieskaroties mikrofonam). Lai no tā izvairītos, jāpārdomā vieta, kur mikrofons tiks piestiprināts pie apģērba, kā arī jālūdz runātājam uzmanīties un neaizskart mikrofonu kustoties. Tāpat var tikt ierakstīti tādi trokšņi, kas atskan tuvu pie runātāja.

Kā otru trūkumu var minēt to, ka pirms filmēšanas mikrofons ir jāpiestiprina pie runātāja apģērba, un tas var nebūt ērts risinājums dinamiskās situācijās. Kā arī katram runātājam ir nepieciešams savs mikrofons (ir pieejami komplekti ar vairākiem mikrofoniem un vienu uztvērēju).

Populārākie piespraužamie mikrofoni

€ 29.45
Ir veikalā

€ 39.45
Ir veikalā

€ 211.96
Ir veikalā

€ 219.45
Ir veikalā

Piespraužamo mikrofonu zīmoli

Master Foto

Virzītie mikrofoni

.

Virzītie mikrofoni (directional, shotgun microphones) ir piemēroti situācijām, kad trokšņainā vidē nepieciešams ierakstīt skaņu no konkrēta avota, kas parasti atrodas lielākā vai mazākā attālumā no mikrofona, bet samazināt apkārtējos trokšņus. To garenā uzbūve ir veidota tā, lai mikrofona diafragma uztvertu skaņu tikai no šauri fokusēta punkta, uz kuru tie pavērsti, bet ne no pārējiem virzieniem.

Virzītos mikrofonus var izmantot situācijās, kad ir zināms skaņas avots un tas ir samērā nekustīgs. Piemēram, filmējot video blogu, kur runātājs atrodas kameras priekšā.

Šāda tipa mikrofonus izmanto arī dažādu ainu filmēšanā, kur tos novieto virs runātājiem tā, lai mikrofons atrastos ārpus kadra un nebūtu redzams (izmantojot boom turētāju). Filmējot ārtelpās un īpaši vējainā laikā, mikrofonam tiek izmantoti vējsargi.

Lai iegūtu labākus rezultātus, ieteicams mikrofonu novietot pēc iespējas tuvāk runātājam. Ja kamera atrodas tuvu, tad arī mikrofons varētu atrasties tajā pašā attālumā (piem., piestiprināts pie kameras), bet, ja kamera atrodas tālu no runātāja, ir vērts apsvērt kādu tuvāku mikrofona novietojumu (piem., boom), lai samazinātu attālumu, bet mikrofons neparādās kadrā.

Vēl viena virzīto mikrofonu priekšrocība ir tā, ka nav nepieciešams piespraust mikrofonu pie katra runātāja.

Galvenais virzīto mikrofonu trūkums ir tas, ka jāpievērš papildu uzmanība, lai tas būtu pavērsts precīzā virzienā, citādi ierakstītā skaņa būs pārāk klusa vai tās vietā būs ierakstīts kāds cits blakus troksnis.

Populārākie virzītie mikrofoni

€ 265.45
Ir veikalā

€ 95.44
Ir veikalā

€ 42.45
Ir veikalā

€ 65.45
Ir veikalā

Virzīto mikrofonu zīmoli

Master Foto

Daudzvirzienu mikrofoni

.

Daudzvirzienu mikrofoni (omnidirectional microphones) atšķiras no virzītajiem ar to, ka tie ieraksta skaņu no visiem vai vairākiem virzieniem. Tas ļauj ierakstīt visu apkārt notiekošo – apkārtnes skaņas vai daudzus runātājus. Šādu mikrofonu vēlams novietot centrā, kur visi vajadzīgie skaņas avoti atrodas apkārt.

Daudzi piespraužamie mikrofoni arī ir daudzvirzienu, tāpēc ieraksta gan runātāja balsi, gan citas tuvumā uztvertas skaņas.

Daudzvirzienu mikrofonu priekšrocība ir to daudzpusībā. Runātājs var atrasties blakus mikrofonam un nav jārunā tieši iekšā. Šādus mikrofonus mēdz izmantot lauka intervijās vai uz skatuves (piem., dziedātājs un fonā koris). Arī tad, ja vēlies ierakstīt grupu ar runātājiem (piemēram, sapulci nelielā telpā), kas visi piedalās vai uzdod jautājumus, vari izmantot daudzvirzienu mikrofonu

Kopš video blogu un sociālo tīklus satura popularitātes augšanas, tiek piedāvāti arī īpaši mikrofoni, kas ir divvirzienu. Tie ir paredzēti filmēšanai ar viedtālruni vai kameru, kad viens no runātājiem atrodas kameras priekšā, bet otrs aizmugurē (pats ir operators un runā ar otru).

Populārākie daudzvirzienu mikrofoni

€ 175.45
Ir veikalā

€ 205.45
Ir veikalā

€ 199.00
Ir veikalā

€ 219.00
Ir veikalā

Daudzvirzienu mikrofonu zīmoli

Master Foto

Skaņas ieraksta iekārtas

.

Ieraksta iekārtas (audio recorders) var būt gan atsevišķa tehnikas vienība, gan apvienota ar mikrofonu. To galvenais mērķis ir ierakstīt skaņu kā atsevišķu failu, lai pēc tam varētu apvienot ar filmēto video. Ieraksta iekārtas var tikt izmantotas arī atsevišķi bez video – līdzīgi kā diktofoni intervijās vai ierakstot podcastus.

Izmantojot ieraksta iekārtu, skaņas celiņš parasti tiek pievienots video ierakstam montāžas laikā. Šis var būt arī ērts risinājums tad, ja tiek filmēts ar vairākām kamerām un montāžā tiek izmantots viens skaņu celiņš un vairāki video. Paralēli, protams, var veikt skaņas ierakstu arī kamerā un izmantot to kā rezervi vai palīgu, lai salāgotu skaņu ar video.

Viena no ieraksta iekārtu priekšrocībām ir tā, ka tām parasti var piespraust dažādu veidu mikrofonus ar dažādiem spraudņiem. Pat ja izmantotais mikrofons ir ar citu savienojuma veidu nekā kamerai, to, iespējams, var savienot ar ieraksta iekārtu. Profesionālām ierakstu iekārtām ir iespējams ierakstīt atsevišķus skaņu celiņus katram mikrofonam vai skaņas iekārtai, kas pievienota pie ieraksta iekārtas, tādā veidā dodot plašas iespējas pēcapstrādē.

Daļai ieraksta iekārtu ir arī savi mikrofoni, lai to varētu izmantot kā diktofonu un neizmantot papildu mikrofonus. Šādas iekārtas parasti ieraksta skaņu un saglabā to kā atsevišķu failu uz atmiņas kartes.

Populārākās audio ieraksta iekārtas

€ 299.45
No noliktavas no 5 - 8 dienas

€ 125.45
Ir veikalā

€ 279.45
No noliktavas no 5 - 8 dienas

€ 415.45
Ir veikalā

Ieraksta iekārtu zīmoli

Mikrofonu aksesuāri

.

Veicot skaņas ierakstu ar mikrofonu, var noderēt arī citi papildus aksesuāri.

Vējsargi

.

Filmējot ārā, īpaši vējainā laikā, mikrofonu nepieciešams pasargāt ar speciālu aksesuāru, lai nebūtu dzirdami vēja trokšņi. Vējsargi (windshield, saukti arī par dead cat) parasti ir izgatavots no porolona vai mākslīga pūkaina materiāla. Dažādiem mikrofonu veidiem ir pieejami attiecīgā izmēra un formas vējsargi.

Vējsargi

Kabeļi

.

Lai savienotu mikrofonu ar kameru vai ieraksta iekārtu, bieži vien tiek izmantoti kabeļi. Arī tad, ja tiek izmantoti bezvadu mikrofoni, dažos gadījumos ir nepieciešams kabelis, lai savienotu mikrofonu ar raidītāju. Ir pieejami kabeļi ar dažādiem spraudņiem (3.5mm, USB-C, XLR u.c.).

Mikrofonu kabeļi

Boom

.

Boom ir statīva veida turētājs, kas ļauj mikrofonu novietot virs runātājiem ārpus video kadra. Tos var gan nostiprināt uz statīva, gan izmantot asistentu, kas tura mikrofonu vajadzīgajā augstumā un vietā.

Boom turētāji

Citi aksesuāri

.

Ierakstot skaņu, var noderēt arī cita veida aksesuāri – dažādi turētāji, savienojumi, aizsargi utt. Šeit vari apskatīt visus mikrofonu aksesuārus, kas ir pieejami mūsu preču klāstā.

Mikrofonu aksesuāri

Mikrofonu savienojumi

Lai mikrofonu vai uztvērēju pieslēgtu pie kameras vai ieraksta iekārtas, tiem var būt izmantoti dažādi spraudņi.

Viedtālruņiem parasti ir šādi savienojumi: 3.5mm TRRS USB-C Bluetooth Lightning

Spoguļa, bezspoguļa un video kamerām parasti ir šādi savienojumi: 3.5mm TRS

Profesionālām ieraksta iekārtām var būt dažādi un arī ir XLR savienojums.

Ar vadiem vai bez

Skaņas ierakstīšanai tiek izmantoti gan mikrofoni ar vadu, gan bezvadu. Statiskās situācijās var droši izmantot mikrofonu, kas ar kameru vai ieraksta iekārtu ir savienots ar vadu. Situācijās, kad plānota kustība vai vadi varētu traucēt, var izvēlēties dažādus bezvadu risinājumus,

Bezvadu mikrofoni Mikrofoni ar vadu

Mikrofonu veidi

Piespraužamie mikrofoni

Piespraužamie mikrofoni

Virzītie mikrofoni

Virzītie mikrofoni

Daudzvirzienu mikrofoni

Daudzvirzienu mikrofoni

Ieraksta iekārtas

Skaņas ieraksta iekārtas

Mikrofonu aksesuāri

Mikrofonu aksesuāri