DZO Optics DZOFilm Vespid 90mm T2.8 Macro FF PL mount VESP90T2.8PLMACRO
Код продукта: 8292
919,95 С НДС
Этого товара нет в наличии
SKU: 8292
Модель: VESP90T2.8PLMACRO
Ean: 6970604944250
Lens DesignФикс объективы
Фокусное расстояние, мм90
Тип обьективаCINEMA
Maximum ApertureT2.8
Быстрый заказ
This product is no longer in stock
Напишите свой отзыв
Напишите свой отзыв
Описание продукта
Relatively small and lightweight, the DZOFilm VESPID 90mm T2.8 Lens is part of the VESPID series of lenses from DZOFilm and is well suited for independent and high-end full-frame cinematography. This macro lens has an 80mm front diameter, allowing it to work with virtually any cine-style matte box. The small size makes this lens an attractive option when working with drones and gimbals, as well as when shooting handheld or run-and-gun. The interchangeable PL mount allows you to use the fully manual lens on a variety of modern and vintage cine cameras, while the full-frame coverage supports sensors that have an image circle up to 46.5mm for use on cameras with sensors up to full-frame without vignetting.
In the box:
  • DZOFilm VESPID 90mm macro T2.8 Lens (PL Mount)
  • Front Lens Cap
  • Rear Lens Cap
  • Focal Length: 90mm
  • Lens Mount ARRI PL
  • Format Full Frame
  • Image Circle 46.5 mm
  • Maximum Aperture T2.8
  • Minimum Aperture T22
  • Minimum Focus Distance From Image Plane: 10.157" / 0.258 m
  • Diaphragm Blades 16
  • Gear MOD & Pitch Focus: 0.8 MOD / 32 Pitch
  • Iris: 0.8 MOD / 32 Pitch
  • Front Diameter 80 mm
  • Filter Thread 77 mm
  • Focus Scales Metric, Imperial
  • Focus Rotation 300°
  • Iris Rotation 68°
  • Electronic Communication No
  • Image Stabilization No
  • Length 4.4" / 112 mm