Yongnuo EA11012E-1900 AC Adapter - 19 V / 5 A, DC 5.5 / 2.5 mm plug is the perfect solution for users of electronic equipment requiring stable 19V DC voltage and 5A current. It allows you to power your devices from the mains with a voltage of 100-240V.
Yongnuo EA11012E-1900 AC Adapter - 19 V / 5 A, DC 5.5 / 2.5 mm connector
Product ID: 10826
43,45 tax incl.
In Stock
2 Items , in store, 39 F.Sadovnikova str.
SKU: 10826
Model: YN3873
Ean: 6947110913803
Condition: New product
Manufacturer: YongNuo
Discover related products
    Discover related products
      Quick order
      In Stock
      2 Items
      Write a review
      LED Light Yongnuo YN0906 II
      LED Light Yongnuo YN0906 II
      Key Features
      • Daylight-Balanced LED Light
      • Integrated Cold Shoe Mounting Foot
      • Stepped Dimming
      • Flash Capability for Stills
      • Diffusion and CTO Filters Included
      • Powers from 4 x AA Batteries
      Write a review
      Product details
      Yongnuo EA11012E-1900 AC Adapter
      The Yongnuo EA11012E-1900 AC Adapter - 19 V / 5 A, DC 5.5 / 2.5 mm plug is the perfect solution for users of electronic equipment requiring stable 19V DC voltage and 5A current. It allows you to power your devices from the mains with a voltage of 100-240V. Equipped with a classic DC 5.5 / 2.5 mm plug, it is ideal for use with Yongnuo YN9000 and YN808 lights, among others. This adapter is the best solution when you have access to an electrical outlet and power supply with batteries is not possible.
      Main Product Features
      • Universal AC adapter powers devices requiring 19 volts DC and 5 amps
      • Powers devices from 100-240 volts
      • Compatible with Yongnuo YN808, YN9000, LUX100 lamps, among others
      • Compact housing (13.8 x 5.8 x 3.4 cm)
      • 5m cable (available in 2m and 3m options)
      Specification
      • Model: Yongnuo EA11012E-1900 - 19 V / 5 A, DC 5.5 / 2.5 mm plug
      • Output current: 19 V / 5 A
      • Cable length: 5 m (2 m and 3 m)
      • Dimensions: 13.8 x 5.8 x 3.4 cm
      • Weight: 530 g
      Compatibility
      • Yongnuo lamps
      • YN9000
      • YN808
      • LUX100 Pro
      • LUX100 Kit
      Contents
      • Yongnuo EA11012E-1900 AC adapter - 19 V / 5 A, DC 5.5 / 2.5 mm plug