DZO Optics DZOFilm Arles FF/VV Prime Cine 5-Lens Set (PL) (Metric) DZO-SAP5A25MPL
Product ID: 44028
8195,95 tax incl.
Delivery in 5 - 7 business days
Available from supplier: 3 Items
SKU: 44028
Model: DZO-SAP5A25MPL
Ean: 6970604943130
Condition: New product
Manufacturer: DZO Optics
Lens mountArri PL
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignPrime Lenses
Lens focus length, mm100
Lens focus length, mm50
Lens focus length, mm75
Lens focus length, mm35
Lens focus length, mm25
Lens typeCINEMA
Maximum ApertureT1.4
Quick order
Available from warehouse
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Write a review
Write a review
Product details
DZOFilm Arles Professional Film Lenses
Experience the DZOFilm Arles line of professional film lenses with fixed focal length, wide T1.4 aperture, and exceptional image quality. This set includes five lenses with focal lengths of 25mm, 35mm, 50mm, 75mm, and 100mm, available for sale from 7/2024.
Key Features:
  • Covers VV/FF sensors
  • Wide T1.4 aperture
  • 16 lens hood
  • 95mm outer diameter and M86 filter thread
  • 270-degree focus ring range
  • Interchangeable bayonet (PL standard, EF optional)
  • Lightweight design (1.4-1.9 kg)
Ultra-Wide Aperture
Seamless Compatibility
Designed to work seamlessly with cine accessories, the Arles lenses feature a uniform front diameter of 95mm and 86mm filter size. With a standard 0.8 MOD gear pitch design, lens and accessory swaps require no readjustment, enhancing on-set efficiency.