Mirrorless jeb bezspoguļa kameras

Izvēloties savu pirmo vai nākamo kameru, arvien biežāk kā pilnvērtīga alternatīva tiek apskatītas bezspoguļa (angliski: mirrorless) kameras. Kas tās ir, ar ko atšķiras no spoguļkamerām un kāds ir mūsu piedāvājums šajā lauciņā - par to lasi tālāk.

Kas ir mirrorless?

Pirmā un visredzamākā atšķirība starp bezspoguļa un spoguļa kamerām, ir to izmērs. Tas ir kameru uzbūves dēļ. Bezspoguļa kamerām nav spoguļa, kas atstaro caur objektīvu saņemto gaismu. Gaisma krīt tieši uz sensora.

Spoguļa trūkuma dēļ bezspoguļa kamerām nav optiskā skatu meklētāja. Kamera izmanto digitālo attēla sensoru, lai parādītu redzamo uz ekrāna. Daļai bezspoguļa kameru ir arī skatu meklētājs, kurā ir iebūvēts otrs elektronisks ekrāns kadra apskatei.

Agrāk galvenie bezspoguļa kameru trūkumi bija nespēja iegūt pietiekami kvalitatīvu reālā laika attēlu uz ekrāna un ātru autofokusu. Ja agrāk bezspoguļa kamerās autofokuss tika nodrošināts tikai ar kontrasta noteikšanas sensoriem, bet spoguļkamerās ar fāzes noteikšanas sensoriem, kas bija ievērojami ātrāki, tad mūsdienās arī bezspoguļa kameru sensoros ir iebūvētā fāzes noteikšana.

Šobrīd lietošanas ātruma, ērtuma, funkciju un kvalitātes ziņā bezspoguļa kameras var droši konkurēt ar spoguļkamerām.

Ražotāji

Bezspoguļa kameru priekšrocības pret spoguļkamerām

  • Bezspoguļa kameras ir vienkāršākas, mazākas un vieglākas nekā spoguļkameras, jo nav nepieciešamība pēc spoguļa, prizmas un optiskā skatu meklētāja.
  • Bezspoguļa kamerām var būt dažādu izmēru sensori - vienas collas, micro 4/3, APS-C un pat pilna kadra. Mazāka izmēra kvalitatīvs sensors spēj piedāvāt tādas pašas kvalitātes attēlu un garāku fokusa attālumu ar mazākām, vieglākām un lētākām lēcām, tieši pateicoties šim "crop faktoram".
  • Jaunākās bezspoguļa kameras nodrošina augstas kavalitātes digitālu attēlu - gan RAW, gan JPG formātos.
  • Bezsoguļa kamerās var būt kamerā iebūvēta attēla stabilizācija (ne visās kamerās), kas novērš kameras vibrāciju un nelielas kustības kadra uzņemšanas laikā, līdz ar to nodrošinot asu fotogrāfiju un stabilāku video materiālu. Jaunākajās augstākās klases kamerās ir iebūvēta pat piecu asu stabilizācija, kas ir īpaša priekšrocība tieši video filmētājiem.
  • Elektronisks un kluss slēdzis ne tikai novērš liekas skaņas, bet ļauj izvairīties no mehāniskiem bojājumiem un vibrācijas.
  • Kamerās var būt pieejamas dažādas funkcijas, kurās attēls tiek veidots no vairāku kadru apvienošanas. Daļa kameru piedāvā HDR - uzņemt vairākus attēlus un apvienot tos vienā, lai iegūtu augstāku dinamisko diapazonu (neizdedzinātu gaišās vietas un nepazaudētu detaļas tumšajās). Augstas izšķirtspējas attēlu var iegūt, ja sensors tiek pārvietots un no vairākiem attēliem tiek samontēts viens lielāka izmēra attēls. Fokusa stakošana - tiek uzņemti vairāki attēli ar dažādu fokusa attālumu, tad tiek samontēti, iegūstot attēlu ar ļoti dziļu vai pat bezgalīgu asuma dziļumu.
  • Bezspoguļa kamerām vienmēr ir LCD ekrāns un daļai arī skārienjutīgs ekrāns.
  • Video režīmā fokusēšanās ir labāka bezspoguļa kamerā, jo daudzas spoguļkamera nespēj izmantot fāzes noteikšanas sensorus tad, kad spogulis ir pacelts (kā tas ir video filmēšanas laikā).
  • Pat vidēja līmeņa bezspoguļa kamera spēj uzņemt augstas izšķirtspējas video (4K vai Ultra HD), kas pagaidām ir pieejams tikai dārgākajās spoguļkamerās.
  • Ar bezspoguļa kameru ir vieglāk ātri uzņemt daudz kadrus vienu pēc otra, jo nav nepieciešama mehāniska spoguļa kustība.

Bezspoguļa kameru trūkumi

  • Fotografējot sliktos gaismas apstākļos vai ātri kustošos objektus, bezspoguļa kameras ekrāns var nespēt pienācīgi ātri un kvalitatīvi attēlot redzamo. Attēls var būt raustīgs vai trokšņains, jo kamerai ir jāpalēnina attēlošanas ātrums, lai uztvertu vairāk gaismas.
  • Bezspoguļa kameru sistēmām ir mazāka objektīvu un aksesuāru izvēle, taču arī tā pamazām paplašinās, jo daļa kameru izmanto universālas bajonetes, kā arī objektīvu ražošanā iesaistās daudzas firmas. Dažādi adapteri ļauj izmantot spoguļkameru objektīvus, taču var palēnināt to funkcijas.
  • Spoguļkameras, ja netiek izmantots ekrāns, ar vienu baterijas uzlādi spēj darboties ilgāk, taču tad, ja ekrāns tiek izmantots, abām kamerām ir līdzīgs darbības laiks no vienas baterijas uzlādes.
  • Mazāks sensora izmērs var radīt vairāk trokšņa slikta apgaismojuma attēlos un video.

Fujifilm kameras

Fujifilm piedāvā plašu kameru klāstu. Šobrīd aktuāla ir X sērija, kas piedāvā gan pašu aukstāko kvalitāti tādos modeļos kā X-T2 vai X-Pro2, gan lētāko X-T10, kas piedāvā tādu funkciju klāstu un kvalitāti, ko neatrast konkurentu piedāvājumā par attiecīgo cenu. Daļai lietotāju īpaši pievilcīga varētu šķist Fuji piedāvātā retro estētika.

Fujifilm kameras ir aprīkotas ar Fuji X bajoneti, kas ļauj izmantot tai piemērotos objektīvus un adapterus citu objektīvu pievienošanai.

Sony kameras

Jaunākās Sony bezspoguļa kameras tiek pozicionētas kā labākā izvēle video filmētājiem. Sony Alpha A6300 ir viena no populārākajām kamerām ar izcilām autofokusa spējām. Sony piedāvā arī pilna kadra bezspoguļa kameras, piem., Sony Alpha A7S II.

Sony Alpha kameras ir aprīkotas ar Sony A bajoneti attiecīgajiem A objektīviem un adapteriem. Sony NEX sērijai ir E bajonete attiecīgajiem E objektīviem un adapteriem citu objektīvu pievienošanai. 

Olympus kameras

Olympus piedāvātās bezspoguļa kameras ir salīdzinoši lētas un ar labu optiku. Līdzīgi kā Fuji, arī tās piedāvā pievilcīgu retro estētiku. Olympus kameras ir aprīkotas ar populāro micro 4/3 bajoneti, kas ļauj izmantot plašu lēcu klāstu no dažādiem ražotājiem. Olympus kamerās ir iebūvēta attēla stabilizācija, tāpēc ir iespējams izgatavot mazākus un vieglākus objektīvs, nezaudējot stabilizācijas priekšrocības.

Olympus kameras ir aprīkotas ar populāro micro 4/3 (MFT)  bajoneti, kas ļauj izmantot plašu klāstu objektīvu un adapterus vēl citu objektīvu pievienošanai. 

Nikon kameras

Arī Nikon piedāvā bezspoguļa kameras - Nikon 1 sēriju. Atšķirībā no citām apskatītajām kamerām, tās piedāvā iespaidīgu kadru skaitu sekundē - 60fps. Arī video režīmā tās var piedāvāt līdz pat 1200fps.

Nikon kameras ir aprīkotas ar savu Nikon 1 bajoneti, kas ļauj izmantot tai piemērotos objektīvus un adapterus citu objektīvu pievienošanai. 

Canon kameras

Canon pavisam nesen prezentēja savu jaunāko un visai iespaidīgo bezspoguļa kameru Canon M5 - drīz būs mūsu piedāvājumā. M5 ir iebūēta elektroniska attēla stabilizācija, kas kopā ar objektīva stabilizāciju var noderēt dažādās situācijās.

Canon kameras ir aprīkotas ar EOS-M bajoneti, kas ļauj izmantot tai piemērotos objektīvus un adapterus citu objektīvu pievienošanai. 

Kameras