Ieskats optisko filtru pasaulē

Master Foto

Gaisma ir fotogrāfijas esence. Gaismas veids un daudzums nosaka to, kādu attēlu ir iespējams iegūt.

Ir brīži, kas daba pati rada vislabākos gaismas apstākļus un atliek tikai uzņemt fotogrāfiju, taču bieži vien gaismas ir par daudz, par maz vai tā neizgaismo izvēlēto ainu vēlamajā veidā.

Tādos brīžos svarīga nozīme ir fotogrāfa vai filmētāja prasmei strādāt ar to gaismu, kas ir, lai iegūtu vēlamo efektu. Lai to izdarītu, talkā nāk dažādi optiskie filtri, kas sniedz to, ko pēcapstrāde nevarētu panākt.

Lasi tālāk par dažādiem filtru veidiem un to pielietojumu foto un video uzņemšanā!

Ultravioletie jeb UV filtri

.

Ultravioleto staru filtrs samazina ultravioletās gaismas nokļūšanu līdz kameras sensoram vai filmai.

Filmu fotogrāfijā šāds filtrs ir ļoti būtisks, jo UV starojums var ietekmēt filmu un radīt nevēlamas krāsu nobīdes un zilganu toni. Digitālām kamerām UV filtrus bieži vien izmanto kā aizsargājošu filtru, lai nenosmērētu, nesaskrāpētu un nesasistu objektīva priekšējo stikliņu.

Ikdienā UV filtra efekts nav pārāk būtiski novērojams, taču kalnos, lielā attālumā vai vietās, kur ir augsts UV starojums, tas ļauj iegūt dzirdākas krāsas. Dabā ar UV starojumu mēs sastopamies ikdienā – ejam kalnos un fotografējam dabā. Tas ir brīdis, kad aizsargāt objektīvu un iegūt arī nelielu uzlabojumu krāsās, ko dod UV filtrs.

Apskati visus UV aizsargfiltrus

Master Foto

Populārākie UV filtri

€ 49.45
Ir veikalā

€ 51.45
Ir veikalā

€ 54.45
Ir veikalā

€ 162.45
Ir veikalā

Caurspīdīgie jeb aizsargfiltri

.

Ja nepieciešama tikai aizsardzības funkcija, ir pieejami speciālie aizsargājošie filtri (protection, clear). Tie nemaina gaismas intensitāti vai nokrāsu, kā arī nepiešķir nekādus speciālus efektus.

Aizsargfiltri var būt apstrādāti ar speciāliem pārklājumiem, kas atgrūž mitrumu un putekļus, lai tādā veidā pasargātu objektīvu un nemainītu iegūto attēlu.

Objektīviem, kam ražotājs ir izveidojis aizsardzību pret elementiem (weather sealing), gandrīz vienmēr ir prasība pēc aizsargfiltra (vai UV filtra), citādi nav iespējams nodrošināt mitruma un putekļu neiekļūšanu objektīva korpusā.

Jāņem vērā, ka aizsargfiltrs tomēr ir vēl viens stikls objektīva priekšā, kas var nedaudz samazināt attēla kvalitāti, ja rodas gaismas atspīdumi. Tāpēc iesakām izvēlēties kvalitatīvu aizsargfiltru vai rēķināties, ka tas būs kompromiss starp attēla kvalitāti un tehnikas aizsardzību.

Master Foto

Šajā gadījumā ir jāizvērtē, kas ir svarīgāk, jo var būt gan situācijas, kur tehnikas aizsardzība ir galvenajā vietā (piem., fotografējot motosportu vai īpaši sarežģītos āra apstākļos), kā arī tādas, kur attēla kvalitāte būs noteicošā (piemēram., studijā, samērā tīros un mierīgos apstākļos).

Apskati visus aizsargfiltrus

Populārākie aizsargfiltri

€ 23.45
Ir veikalā

€ 39.95
No noliktavas no 7 - 14 dienas

€ 29.45
No noliktavas no 7 - 14 dienas

€ 102.45
Ir veikalā

Polarizācijas jeb CPL filtri

.

Populārākie polarizācijas filtri ir cirkulārie, jeb CPL. Polarizācijas filtri samazina atstarotās gaismas intensitāti. Vizuāli tas izskatās kā atspīdumu samazināšanās no spīdīgām, gludām virsmām – metāla, stilka, ūdens, mitruma u.c.

Polarizācijas filtrs var būt noderīgs dažādās situācijās. Fotografējot cauri stikla logam, tas samazina radītos atspīdumus. Arī fotografējot gludas, krāsotas virsmas, piemēram, automāšīnas, sienas, CPL filtrs noņems gaismas atspīdumu un ļaus krāsai būt košākai.

Lai iegūtu polarizācijas efektu - caurspīdīgāku ūdeni, zaļākas lapas un košākas debesis -, pavērs objektīvu ar polarizācijas filtru pret izvēlēto ainu un pagriez filtra priekšējo daļu. CPL filtrs sastāv no diviem stikliem un, grozot priekšējo, mainās gaismas polarizācija, kas ietekmē iegūstamo rezultātu.

Ar skatu meklētāja vai ekrāna palīdzību nosaki, kāds attēls vislabāk atbilst tavai iecerei. Vislielākais efekts būs novērojams 90 grādos no saules vai cita galvenā gaismas avota. Izmantojot polarizācijas filtru, iegūsi dzīvāku, piesātinātāku kadru.

Populārs CPL pielietojums ir arī dabas fotogrāfijā, jo tas samazina atspīdumus no lapu un zāles stiebru virsmām, padarot krāsas košākas. Īpaši, ja tikko ir lijis lietus, mitras virsmas atstaro no debesīm krītošo gaismu un attēlos zaudē savu koši zaļo krāsu. Savukārt fotografējot vai filmējot pie ūdenstilpnēm, polarizācijas filtrs ļaus vairāk ieskatīties cauri ūdens virsmai un saskatīt zem tās esošos akmeņus vai augus.

Arī situācijās, kas apkārtnē valda dūmaka, polarizācijas filtrs var palīdzēt samazināt daļu izkliedētās gaismas un palielināt kontrastu. Īpaši, ja izmanto tele objektīvu.

Savukārt, ja kadrā ir ietvertas debesis, polarizācijas filtrs tās var padarīt dramatiski tumšas. Tas ir jāņem vērā, izvēloties filtra pozīciju un kadra ieceri. Ja papildu kontrasts nav vēlams, tad labāk iztikt bez polarizācijas filtra vai samazināt polarizācijas intensitāti, pagriežot filtra priekšējo daļu.

Master Foto

Izmantojot platleņķa objektīvus un CPL filtrus, var nākties saskarties ar situāciju, kad debesis nav vienādi gaišas, jo daļā kadra gaisma tiek polarizēt vairāk nekā citā. Tas notiek tāpēc, ka polarizācijas filtrs visefektīvāk strādā 90 grādu leņķī no galvenā gaismas avota, bet platleņķa objektīvam tikai daļa kadra atrodas šajos 90 grādos. To var izmantot kā māksliniecisku efektu vai izvēlēties garāka fokusa attāluma objektīvu ainas iemūžināšanai.

Apskati visus polarizācijas filtrus

Populārākie CPL filtri

€ 35.45
Ir veikalā

€ 28.45
Ir veikalā

€ 75.46
Ir veikalā

€ 75.46
Ir veikalā

Pelēkie jeb ND filtri

.

Fototehnikas attīstība galvenokārt ir balstīta uz to, kā uztvert vairāk gaismas un kā fotografēt nepietiekamos gaismas apstākļos. Bet ko darīt, kad gaismas ir par daudz?

Ne vienmēr ir iespējams izvēlēties pietiekami šauru asuma dziļumu (platu diafragmu) vai ilgu ekspozīcijas laiku,  ja kadrs tādā veidā iznāk paŗgaismots un citus parametrus vairs nav iespējams mainīt (piemēram., jau ir uzstādīta zemākā ISO vērtība). Šādā situācijā tiek izmantoti ND filtri.

Fotogrāfijā un optikā neitrālās caurlaidības filtri (neutral density filter) jeb ND filtri ir filtri, kuri bloķē daļu gaismas - samazina gaismas intensitāti, nemainot tās tonalitāti. ND filtri ļauj tā mainīt ekspozīcijas trīsstūra vērtības, ko bez filtra attiecīgajos apstākļos nevarētu.

Viens no uzskatāmiem ND filtru pielietojumiem ir kustīga ūdens - ūdenskritumu, strautu vai jūras viļņu - fotografēšana, lai iegūtu vienmērīgi izplūdušu (pienaini baltu) ūdeni, bet nebūtu jāgaida krēsla, kad izmantot ilgu ekspozīcijas laiku.

Vasarā arī citos brīžos gaismas var būt par daudz. Piemēram, lai saulainā laikā fotografētu vai filmētu ar plašu diafragmu (F1.2, F1.4, F1.8) un iegūtu šauru asuma dziļumu, kur portrets izceļās uz izplūduša fona, var nepietikt ar pārējo kameras parametru pielāgošanu.

ND filtri var noderēt arī foto studijā, ja nav iespējams samazināt zibspuldžu vai pastāvīgo gaismu jaudu, bet nepieciešams izmantot šauru asuma dziļumu.

Apskati visus ND filtrus

Master Foto

ND filtri ir pieejami ar dažādu gaismas caurlaidību. Filtriem parasti ir norādīta tā caurlaidība (populārākās vērtības ir ND2, ND4, ND8, ND64 u.t.t.), bet dažādi ražotāji to var apzīmēt atšķirīgi. Viena soļa (0.3 vai ND2) filtrs samazinās gaismas intensitāti par 50%. 10 soļu (ND1000) filtrs aizturēs 99,9% gaismas. Katrai situācijai un gaismas apstākļiem var būt nepieciešams citādākas caurlaidības filtrs.

Šeit ir neliela tabula, kas atvieglos orientēšanos ND filtru gaismas caurlaidībā un kalpos kā špikeris, lai noteiktu, cik stipru filtru nepieciešams konkrētajai situācijai, lai izmantotu izvēlētos kameras parametrus.

Lai iegūtu lielāku efektu, var saskrūvēt kopā vairākus filtrus, taču šādam paņēmienam ir savi trūkumi. Katrs papildu stikls, kas tiek aizlikts gaismas krišanas ceļā, pat ja tas ir kvalitatīvs, rada attēla kvalitātes zudumu.

Tāpat saskrūvējot vairākus filtrus kopā, var rasties vinjete kadru stūros, īpaši platleņķa objektīviem. Vairāku filtru pārnēsāšana, nomaiņa un saskrūvēšana aizņem laiku un var būt neērta noteiktās situācijās. Tāpat jāņem vērā, ka vairāku filtru gadījumā gaismas intensitāte tiek samazināta pa noteiktiem soļiem un starpvērtības iegūt nav tik vienkārši.

Visus šos trūkumus atrisina filtrs ar maināmu gaismas caurlaidību, kas ļauj mainīt gaismas intensitāti pakāpeniski, tāpēc to ir iespējams pielāgot precīzi vajadzīgajai situācijai.

Maināmie ND filtri

.

Manāmie ND filtri sastāv no diviem polarizācijas filtriem vienā ietvarā. Priekšējo gredzenu ir iespējams pagriezt, lai mainītu ND filtra gaismas caurlaidību.

Maināmajiem filtriem var tikt piedāvāts dažāds caurlaidības diapazons, taču visbiežāk tas ir no ND4 līdz ND400, kas dod 2 līdz 8 soļus ekspozīcijai. Šādā veidā var iztikt ar vienu ND filtru, kura caurlaidība tiek pielāgota pēc attiecīgās situācijas.

Izmantojot filtru ar maināmu caurlaidību, paveras plašākas iespējas radoši izpausties un kontrolēt fotografēšanas procesu. Ja tiek izmantots parastais pelēkais filtrs, tad ekspozīcijas parametri ir jāuzstāda, ņemot vērā filtra caurlaidību.

Ar maināmo filtru ir otrādi. Fotogrāfs var brīvi izvēlēties vajadzīgo asuma dziļumu (diafragmas atvērumu) un ekspozīcijas ilgumu (slēdža ātrumu), un pēc tam “aizgriezt” filtru līdz vajadzīgajam stāvoklim. To ir īpaši ērti realizēt ar kamerām, kam ir tiešās apskates režīms, kas ļauj kadru redzēt uz ekrāna.

Apskati maināmos ND filtrus

Master Foto

ND filtri filmēšanai

.

Filtru ar maināmu gaismas caurlaidību ir ērti izmantot arī filmēšanai, jo tas ļauj precīzi pielāgoties gaismas apstākļiem, un tos viegli mainīt filmēšanas laikā. Viena filtra lietošana ļauj darboties ātri (nav nepieciešams mainīt filtrus) un dod iespēju pielāgot caurlaidību bez pārlēcieniem.

Filmēšanas laikā ir īpaši svarīgi uzstādīt pareizus kameras parametrus – bāzes ISO vērtību, vajadzīgo diafragmas atvērumu asuma dziļuma veidošanai un slēdža ātrumu, kas ir saskaņots ar video kadru skaitu sekundē. Gaišā, saulainā dienā vai citos gaišos apstākļos var būt tā, ka ar šādiem parametriem iegūtais kadrs ir pārgaismots.

Tad ND filtrs palīdz samazināt gaismas intensitāti. Šis ir īpaši aktuāli, ja tiek filmēts LOG vai citos formātos, kas prasa izmantot augstākas ISO vērtības, lai iegūtu maksimālo dinamisko diapazonu.

Izvēloties nekvalitatīvu ND filtru, var nākties saskarties ar kadriem, kuros ir novērojama nokrāsa – zaļgana, dzeltena, sarkanīga. Fotogrāfijām pēcapstrādē to novākt ir vieglāk nekā video, tomēr labāk, ja tiek izmantot kvalitatīvs filtrs, kam nav nekādas nokrāsas.

Apskati visus ND filtrus

Master Foto

Populārākie ND filtri

€ 33.44
Ir veikalā

€ 91.95
Ir veikalā

€ 97.45
No noliktavas no 7 - 14 dienas

Filtru komplekti

.

Master Foto

Ja plāno izmantot dažāda veida filtrus, iesakām apskatīt ražotāju piedāvātos komplektus. Parasti tiek komplektēti viena diametra filtri – UV, ND, CPL. Šādā veidā ir iespējams lētāk iegādāties vairākus noderīgus filtrus.

Apskati filtru komplektus

Populārākie filtru komplekti

€ 48.45
No noliktavas no 7 - 14 dienas

€ 39.45
No noliktavas no 5 - 10 dienas

€ 59.96
Ir veikalā

€ 31.45
No noliktavas no 5 - 10 dienas

Efektu filtri

.

Iepriekš apskatītie filtri tiek plaši izmantoti fotogrāfijā un video filmēšanā, un ir zināmi gandrīz visiem, kas darbojas šajās nozarēs. Tomēr ir pieejami vēl citu veidu filtri, kas galvenokārt sniedz kādu īpašu efektu un rada attēlos noskaņu, nevis tikai nodrošina augstāku attēla kvalitāti un darba ērtumu, kā tas ir ar iepriekš apskatītajiem.

Lasi tālāk par dažādiem efektu filtriem!

Krāsu filtri

.

Mūsdienās, kad gandrīz viss tiek fotografēts ar digitālām kamerām, krāsu filtri ir zaudējuši savu sākotnējo nozīmīgumu, jo bieži vien pārkrāsot kadru kādā citā krāsā ir vieglāk pēcapstrādē. Tomēr tiem, kas joprojām fotografē uz filmas, īpaši melnbaltās, krāsu filtri joprojām ir nozīmīgs aksesuārs.

Melnbaltajā filmu fotogrāfijā krāsu filtri palīdz iegūtu lielāku vai mazāku attiecīgo krāsu kontrastu. Piemēram, oranžais filtrs radīs spēcīgu konstrastu starp zilām debesīm un baltiem mākoņiem.

Krāsu filtri ar nelielu krāsas intensitāti var noderēt krāsu balansa izlīdzināšanai. Lai arī to bieži vien paveic digitālās kameras baltā balansa uzstādījums vai pēcapstrāde, dažās situācijās joprojām ir aktuāli krāsu filtri.

Sarkanus un fuksīna krāsas filtrus mēdz izmantot zemūdens filmēšanā (piem., ar GoPro), jo zem ūdens krāsu balanss ir tik atšķirīgs, ka viss kadrs sanāk zilgans. Ar sakranas nokrāsas filtru var iegūt dabīgākas krāsas.

Master Foto

Krāsu filtri var būt gan viendabīgi, kas dod vienu nokrāsu visam kadram, gan gradientie, kam daļa filtra ir caurspīdīga. Par gradientiem filtriem lasi tālāk.

Visi krāsu filtri

Populārākie krāsu filtri

€ 129.45
Uz pasūtījumu

€ 105.45
No noliktavas no 4 - 5 dienas

Zvaigžņu filtri

.

Zvaigžņu filtru virsmā ir iegravētas sīkas līnijas, las lauž gaismas starus, attēlā radot daudzstarainus gaismas efektus no spēcīgiem gaismas avotiem – lampām, spožiem atspīdumiem, automašīnu lukturiem un cita veida gaismas “punktiem”.

Atkarībā no filtra veida, tas rada četrus, sešus, astoņus vai sešpadsmit izejošos starus, tādā veidā piešķirot attēlam vairāk dramatisma un noskaņas.

Līdzīgu efektu var panākt, aizverot diafragmu, taču tad tiek ievērojami paplašināts asuma dziļums, kā arī staru skaits ir atkarīgs no diafragmas lapiņu skaita.

Ar zvaigžņu filtru stari veidojas arī maza asuma dziļuma attēlos. Grozot filtru, ir iespējams mainīt staru novietojumu.

Zvaigžņu filtrus var izmantot nakts fotogrāfijā vai spīdīgu priekšmetu fotogrāfijā – rotaslietas, automašīnas, hromēti objekti. Arī portretu fotografijā tas var piešķirt neparastu izskatu – piemēram, no spožām rotaslietām vai aksesuāriem radot zvaigžņu starus.

Lai arī starus iespējams izveidot pēcapstrādē, fotografēšana ar speciālo filtru var būt ļoti aizraujoša. Ņem vērā, ka noņemt filtra radītos starus pēcapstrādē gan var būt sarežģīti vai pat neiespējami.

Visi zvaigžņu filtri

Master Foto

Populārākie zvaigžņu filtri

€ 45.45
No noliktavas no 8 - 14 dienas

€ 11.45
No noliktavas no 5 - 10 dienas

Soft/mist filtri

.

Mīkstinošie filtri ir paredzēti radošam foto vai video darbam. Tie tiek saukti par soft (mīkstinošiem) vai mist (miglas) filtriem. Mūsdienās, kad gandrīz visi modernie objektīvi ir tik asi, tad radīt nedaudz mīkstāku efektu ir vērts, lai iegūtu citādāka izskata kadrus.

Soft filtri iedarbojas uz visu krītošo gaismu, to izkliedējot. Tie samazina kontrastu un pavairo gaismu, tādā veidā nedaudz piegaismojot tumšās daļas. Tas ir īpaši aktuāli tad, ja tiek fotografēts pretgaismās.

Ja kadrā ir gaismas avoti, kuru gaisma spīd tieši kadrā, ap tiem veidosies gaišs oreols, rodot īpašu noskaņu. Arī tad, ja gaismas avots ir tieši aiz kadra robežas (piemēram, fotografējot portretu saulainā laikā pretgaismā un kadrējot tā, ka saule ir mazliet ārpus kadra), ar mīkstinošo filtru daļa pretī krītošās saules gaismas tiks “ievilkta” kadrā, radot gaišu laukumu.

Soft filtri rada nedaudz dūmakainu, maigu gaisotni un pieklusinātākus krāsas toņus, ko pēcapstrādē nav tik vienkārši panākt. Tāpēc tie ir īpaši populāri portretu, pāru un kāzu fotosesijās, lai iegūtu sapņaimu, romantisku gaisotni.

Viens no biežākajiem mīkstinošo filtru pielietojumiem ir portreti, jo tie spēj mazināt ādas nelīdzenumus (īpaši sieviešu portretos). Izkliedējot gaismu, samazinās grumbiņu, pūtīšu un citu ādas nelīdzenumu redzamība uz ādas.

Soft filtri var noderēt ne tikai cilvēku fotografēšanā. Tos var izmantot arī dabas ainavu un detaļu kadriem – piemēram, ziedu foto un maigās pavasara pasteļtoņu ainavās.

Soft filtrus var izmantot arī video uzņemšanā, lai iegūtu kinematogrāfiksu izskatu, ko pēcapstrādē būtu daudz sarežģītāk iegūt.

Master Foto

Arī mīkstinošiem filtriem var būt dažādi stiprumi. Fotografējot spilgtā apgaismojumā, labāk izvēlēties mazākas intensitātes filtru nekā tad, ja gaisma ir vājāka. Tāpat mazāku intensitāti vēlams izvēlēties tad, ja izmanto tālāka fokusa attālum (tele) objektīvu, bet stiprāku platleņķa objektīvam.

Dažiem objektīviem jau ir iebūvēts soft filtrs. Tas parasti ir norādīts objektīva nosaukumā. Ja tavam objektīvam tāds nav, bet vēlies izmēģināt, tad iegādājies atsevišķu filtru.

Visi soft filtri

Populārākie soft filtri

€ 65.45
No noliktavas no 3 - 9 dienas

€ 43.45
Ir veikalā

€ 63.45
Ir veikalā

€ 105.45
Ir veikalā

Gradientie filtri

.

Gradientie filtri ir tādi, kam daļa filtra parasti ir caurspīdīga, bet daļa – neitrāli pelēka vai iekrāsota kādā krāsā. Šos filtrus izmanto, lai izlīdzinātu ekspozīcijas atšķirības vai piešķirtu nokrāsu daļai kadra.

Gradientie pelēkie filtri visbiežāk tiek izmantoti ainavu fotogrāfijā. Lietojot filtru ar satumšinātu augšdaļu, ir iespējams vienā kadrā iegūt pareizi eksponētas debesis un priekšplānu.

Šādus filtrus var izmantot arī filmēšanā, kur ir īpaši svarīgi vajadzīgo ekspozīciju iegūt vienā kadrā. Arī cita veida situācijās var izmantot gradientos pelēkos filtrus – piemēram, satumšinot labo vai kreiso kadra daļu vai kādu stūri, kas ir pārāk gaišs.

Gradientos krāsu filtrus visbiežāk izmanto ainavu fotogrāfijā vai radošu kadru iegūšanā. Tie ļauj iekrāsot daļu kadra citā krāsā. Tas var būt gan zilais tonis debesu paspilgtināšanai, oranžais, lai iegūtu saulrieta krāsas, vai jebkāda cita kombinācija radošām izpausmēm.

Gradientie filtri nebūs īsti piemēroti dinamiskām situācijām, reportāžām vai portretiem, jo ar tiem daudz vieglāk ir darboties no statīva un izmantojot tiešās apskates režīmu, lai redzētu, vai kadrs ir eksponēts pareizi.

Gradientiem filtriem ir iespējams izvēlēties gan veidu (pelēkais vai krāsainais), gan intensitāti, gan pārejas “asumu”. Ir filtri, kas nomaina krāsu vai blīvumu pakāpeniski, un ir tādi, kam šī pāreja ir ļoti strauja.

Pareizā filtra izvēlē ir jāņem vērā ainas, kādas taisies fotografēt vai filmēt.

Visi gradientie filtri

Master Foto

Populārākie gradientie filtri

€ 475.45
Uz pasūtījumu

€ 129.45
No noliktavas no 4 - 5 dienas

€ 129.45
No noliktavas no 4 - 5 dienas

€ 195.45
No noliktavas no 4 - 5 dienas

Infrasarkanie jeb IR filtri

.

Infrasarkano staru filtri ļauj iemūžināt attēlos to gaismas daļu, ko cilvēka acs neredz, radot neparastas fotogrāfijas.

Digitālām kamerām bieži vien ir uzstādīts speciāls filtrs sensora priekšā, kas bloķē infrasarkano gaismu, un līdz ar to papildu optiskā filtra izmantošana nesniegs gaidīto rezultātu. Tāpēc ieteicams izmantot vai nu tādu kameru, kam šī bloķējošā filtra nav, vai fotografēt uz filmas.

Sensora IR filtru digitālajām kamerām ir iespējams noņemt, bet šāda manipulācija var būt par sarežģītu, tā pārvērtīs kameru par infrasarkano kameru un noteikti pārtrauks ražotāja sniegto garantiju, tāpēc neiesakām to darīt, ja vien neesi pārliecināts par savām spējām un sekām.

Tomēr tad, ka izmantosi kameru, kas tam ir paredzēta, infrasarkanais filtrs ļaus iegūt neparastus attēlus no ierastām vietām. Koku zaļās lapas un zāle būs izteikti gaiša un debesis kļūs dramatiski tumšas. Tieši saulainas dienas ir labākās, kad fotografēt IR spektrā.

Lai uzņemtu IR attēlus, jāizmanto statīvs, jo nepieciešama ilgāka ekspozīcija pietiekamam gaismas daudzumam. Lai izvairītos no liekām kustībām, ieteicams izmantot arī pulti.

Tā kā filtrs bloķē redzamo gaismu, tad nepieciešams izvēlēties kompozīciju un fokusa punktu pirms filtra uzskrūvēšanas objektīvam. Izvēlies piemērotu asuma dziļumu, zemu ISO vērtību un pagarini ekspozīcijas laiku līdz iegūsti pietiekami izgaismotu attēlu (to neredzēsi tiešās apskates režīmā, bet pēc fotogrāfijas uzņemšanas).

Master Foto

Iesakām paeksperimentēt ar dažādiem ekspozīcijas ilgumiem un pat objektīviem, jo daži objektīvi rada gaismas atspīdumus, kad tiek izmantot infrasarkanais filtrs.

Iegūtās fotogrāfijas būs ļoti neparastas. Visbiežāk tās pēcapstrādē pārvērš melnbaltos attēlos un ar programmu palīdzību piekoriģē kontrastu. Tomēr ir iespējams veidot arī dažādu nokrāsu attēlus.

Visi infrasarkanie filtri

Populārākie IR filtri

€ 115.45
Uz pasūtījumu

€ 379.95
No noliktavas no 4 - 5 dienas

€ 68.45
No noliktavas no 7 - 14 dienas

Makro filtri

.

Makro lēcas (bieži sauktas par close-up filtriem) ir stikla filtrs, kas tiek skrūvētas priekšā objektīvam, lai varētu uzņemt attēlus no daudz mazāka attāluma, ja nav pieejams speciālais makro objektīvsMakro lēcām atšķiras palielinājuma faktors – 2x, 10x (citreiz apzīmē kā +2, +4, +10 utt.).

Tas ir viens no lētākajiem, vieglāk lietojamiem un kompaktākajiem veidiem, kā jebkuru objektīvu pārvērst par makro. To atliek pieskrūvēt objektīva priekšā (vēlams, noņemot aizsargfiltru) un lietot objektīvu kā ierasts. Makro lēcas ļauj izmantot autofokusu.

Lietojot makro lēcas, nepieciešams vairāk pietuvoties objektam, lai uzņemtu asu attēlu, un jāņem vērā, ka šādas lēcas lietošana var ietekmēt to, vai būs iespējams fokusēties uz tālākiem objektiem.

Tā kā pārsvarā lētāko makro lēcu sastāv no viena stikla, tad tās var radīt krāsu nobīdes vai citus attēla kropļojumus. Dārgākas lēcas sastāv no diviem stikliem, kur otrs izlabo pirmā stikla optiskās nepilnības, taču šādas lēcas ir dārgākas.

Galvenais makro lēcu trūkums ir to asums un citas optiskās kvalitātes, kas nespēj konkurēt ar speciālajiem makro objektīviem. Makro lēcas var kropļot attēlu, radīt krāsu nobīdes un izplūdumu. Pieskrūvējot vairāk nekā vienu makro lēcu, attēlu kropļojumi palielināsies.

Master Foto

Neskatoties uz makro lēcu trūkumiem, tās joprojām ir vienkāršs veids, kā uzņemt tuvākus, palielinātus attēlus tad, ja speciāla makro objektīva iegāde nav izdevīga. Izsverot plusus un mīnusus un izvēloties iespējām atbilstošas makro lēcas, iegūsi plašākas iespējas izpausties radoši.

Visas makro lēcas

Populārākie makro filtri

€ 26.45
No noliktavas no 6 - 10 dienas

€ 21.45
No noliktavas no 5 - 10 dienas

€ 16.46
Ir veikalā

€ 245.45
No noliktavas no 5 - 13 dienas

Filtru izmērs

.

Objektīvu filtri ir pieejami dažādos diamteros, lai derētu jebkuram  objektīvam.

Populārākie filtru izmēri ir 52mm, 58mm, 62mm, 67mm, 72mm, 77mm, 82mm un 95mm, taču var atrast arī citu izmēru filtrus.

Mūsu katalogā vari šķirot filtrus pēc izmēriem, izmantojot labās puses atlases izvēlni.

Master Foto

Filtru ražotāji

.

Optiksos filtrus ražo gan tādi uzņēmumi, kas nodarbojas arī ar objektīvu vai citu optisku iekārtu ražošanu, gan tādi, kuru pamatvirziens ir tieši filtru ražošana. Ir gan lētāki filtri no Walimex un Walimex Pro, gan populāra izvēle no Kenko, Marumi, Benro un Hoya. Tāpat arī profesionālie Lee Filters, NISI, PolarPro.

Daļa ražotāju piedāvā gan lētākus filtrus entuziastiem un mazbudžeta risinājumiem, gan augstākas kvalitātes filtrus profesionāļiem. Apskati pie mums pieejamo zīmolu filtrus šeit:

B+W Benro Carl Zeiss Hoya Kenko Lee Filters Marumi NISI PolarPro Sigma Walimex Walimex Pro

Filtru pārejas jeb adapteri

.

Lai katram objektīvam nebūtu jāpērk savs filtru komplekts (īpaši dažādi retāk lietojamie filtri), plaši tiek izmantotas pārejas. Tie ir metāla gredzeni ar divām vītnēm, kas ļauj pie objektīva priekšpuses pieskrūvēt cita diametra filtru.

Biežāk tiek izmantotas palielinošās pārejas jeb step-up gredzeni, kas ļauj lielāka diametra filtru pieskrūvēt pie mazāka diametra objektīva. Šādā veidā filtrs nosegs visu skatu leņķi un neparādīsies kadra stūros. Izmantojot pārejas, vari iegādāties resnākajam objektīvam piemērotus filtrus un izmantot tos arī tievākajiem.

Ir pieejami arī pamazinošās pārejas, jeb step-down gredzeni, kas ļauj pie objektīva pieskrūvēt filtrus ar mazāku diametru. Lai arī tie ļaus izmantot jau esošu filtru, tomēr rēļinies, ka bieži vien šis filtrs nenosegs visu objektīva skatu laukumu un var parādīties kadru stūros. Ja nepieciešams izmantot tikai kadra vidusdaļu un ir svarīgi, lai varētu izmantot esošu mazāka diametra filtru, tad piemeklē atbilstošo pāreju.

Pārejām parasti ir norādīts abu pušu diametrs – gan objektīva, gan filtra. Tie var atšķirties par vienu vai vairākiem soļiem. Pievērs uzmanību tam, kāda tipa pāreja tā ir – palielinošā vai samazinošā, lai saprastu, kurš skaitlis apzīmē kuru diametru.

Filtru adapteri

Master Foto

Populārākās filtru pārejas

€ 13.46
Uz pasūtījumu

€ 13.46
Ir veikalā

€ 12.45
Ir veikalā

€ 7.45
Ir veikalā

€ 12.45
Ir veikalā

Kantainie filtri

.

Lielākā daļa apskatīto filtru ir apaļas formas ar vītni, lai tos varētu pieskrūvēt pie objektīva priekšpuses. Tomēr ir pieejami arī kvadrātveida formas filtri. Visbiežāk tos izmanto ainavu fotogrāfi un filmētāji, strādājot ar statīvu.

Viendabīgi kantainie filtri darbojas līdzīgi kā apaļie, taču šādas formas biežāk tiek izmantoti gradienta filtri, kam viena puse ir aptumšināta vai iekrāsota. Gradientos filtrus mēs jau apskatījām augstāk.

Lai kantaino filtru piestiprinātu pie objektīva, ir speciāli filtru turētāji, kas ir paredžeti dažādu diametru objektīviem un filtru izmēriem. Vienmēr izvēlies lielāka izmēra filtrus nekā objektīva diametrs, lai izvairītos no problēmām kadru stūros.

Kantaino filtru turētāji

Master Foto

Populārākie kantainie filtri un turētāji

€ 19.44
No noliktavas no 3 - 9 dienas

€ 99.45
No noliktavas no 5 - 10 dienas

€ 41.45
Uz pasūtījumu

€ 169.45
Uz pasūtījumu

Filtru somiņas un maciņi

.

Lielākā daļa filtru ir izgatavoti no stikla. Daļai no tiem ir īpašs pārklājums, kas aizsargā pret skrāpējumiem, taču arī tad nerūpīga apiešanās var sabojāt filtra virsmu.

Īpaši pie tā jāpiedomā, pārnēsājot filtrus starp lietošanas reizēm. Ja turēsi filtru kabatā vai somā bez papildu aizsardzības, smilšu graudi vai citi priekšmeti to var saskrāpēt. Gadījumā, ka piedzīvosi kritienu vai triecienu, tas var filtru saplēst.

Drošākai pārnēšāšanai iesakām izvēlēties speciālas somiņas, maciņus un kastītes. Jau pērkot filtru, tas bieži vien ir ievietots cieta materiāla kārbā, ko vari turpināt izmantot.

Bet tad, ja tev ir vairāki filtri, tos ir ērtāk uzglabāt maciņos, kur ir vieta tiem visiem. Tā tu pasargāsi stikla virsmas no skrāpējumiem, samazināsi iespēju, ka trieciens var filtrus sabojāt, kā arī iegūsi ērtības strādājot, kad visi filtri ir vienuviet.

Izvēlies savam filru izmēram un skaitam piemērotāko risinājumu.

Filtru somiņas un kastītes

Master Foto

Populārākās filtru somiņas

€ 24.45
Uz pasūtījumu

€ 67.45
No noliktavas no 3 - 8 dienas

€ 37.45
No noliktavas

€ 27.45
Uz pasūtījumu