Kādu LED lampu izvēlēties video filmēšanai un fotografēšanai?

Master Foto

Populārāko LED lampu apskats

LED gaismas ir populāra izvēle video filmēšanā un fotogrāfiju uzņemšanā. LED lampas ir ļoti daudzveidīgas, ar plašu pielietojumu, tās neuzkarst, ir ērti lietojamas un patērē salīdzinošai maz enerģijas.

Šeit apskatīsim populārākos LED lampu veidus, to pielietojumu un priekšrocības.

LED lampas varbūt ļoti dažādas - sākot no nelielām un lētām un beidzot ar nopietniem, profesionāliem gaismas ķermeņiem. Atšķirās to formas, iespējas un pielietojums. Lai arī daudzas LED lampas tiek pozicionētas kā lietojamas visās situācijās, tomēr lampa, kas derēs vienā situācijā, varbūt nebūs pati labākā izvēle citā. Ir svarīgi zināt, ko grasies filmēt (vai fotografēt), lai izvēlētos pareizo gaismas formu un konkrēto modeli.

LED

LED gaismām ir vairākas kopīgas īpašības.

Gandrīz visām LED lampām (izņemot dažas mazākās) ir iespējams palielināt un samazināt apgaismojuma intensitāti (dimmable), kas ir ļoti noderīgi gan foto, gan video uzņemšanā.

LED gaismas avoti pēc krāsu temperatūras (color temperature) parasti ir pieejami trīs variantos:

  • Baltā gaisma (visbiežāk 5500K vai 5600K) - standarta neitrāls apgaismojums;
  • Bi-color  - baltā gaisma un silta gaisma (parasti 3200K) - noderīgi, lai saskaņotu ar apkārtējo gaismu vai citu gaisas ķermeņu radītā apgaismojuma krāsu temperatūru;
  • RGB - baltā gaisma un pilns krāsu spektrs - īpaši noderīgi radošam apgaismojumam, kā arī saskaņošanai ar citām gaismām.

Daļa LED lampu ir darbināmas ar baterijām. Tās var būt gan iebūvētas baterijas, gan papildus pieliekamas V tipa, NP-F vai cita veida baterijas. Darbojoties ārpus studijas vai telpās bez energopadeves, tā ir ievērojama priekšrocība. Kā arī situācijās, kad papildu vadi varētu apgrūtināt filmēšanas procesu.

Būtisks faktors ir LED gaismas forma, kas ietekmē apgaismojuma veidu. Populārākie no tiem ir apskatīti tālāk.

Master Foto

Gredzenveida LED lampas

.

Mūsdienās viens no populārākajiem LED gaismu veidiem ir gredzenveida LED gaisma (LED ring light). Tās tiek sauktas arī par selfiju rinķa lampām (selfie ring lamp), kas norāda uz populārāko pielietojuma veidu un formu.

Gredzenveida gaismās LED diodes ir izkārtotas apļa formā samērā plašā laukumā (atkarībā no lampas diametra), tādā veidā radot gaismas ķermeni, kas izmēra ziņā ir līdzīgs LED paneļiem. Liels laukums ļauj radīt vienmērīgu, izkliedētu gaismu, kas ļauj izvairīties no asām ēnām.

Gredzenveida forma dod vairākas priekšrocības, no kurām galvenā ir iespēja kameru novietot apļa vidū, lai uzņemtais kadrs būtu vienmērīgi izgaismots no visām pusēm. Tāpēc tās ir iecienītas interviju un video blogu veidošanā, jo neizceļ ādas nelīdzenumus un nerada tumšas ēnas zem acīm, zoda un citur.

Gredzenveida gaismu, protams, var izmantot arī citā pozīcijā, apgaismojot objektu no sāna vai aiamugures. Ja šāda lampa tiek izmantota no sāna, tad iegūtais rezultāts ir tāds kā līdzīga izmēra LED paneļa gadījumā.

Vēl viena gredzenveida gaismu priekšrocība atšķirībā no LED paneļiem un monoblokiem, ir to forma tad, ja gaisma ir redzama kadrā. Tie var būt gan apļveida atspīdumi acīs, gan arī pati lampa kā interesants elements kadrā. Līdzīgi var izmantot arī LED gaismas nūjas.

Vairāk par gredzenveida LED gaismām lasi te:

Populārākās gredzenveida LED lampas

€ 53.45
Ir veikalā

€ 17.85 € 24.45 -27%
Ir veikalā

€ 149.95 € 164.45
Ir veikalā
Master Foto

LED paneļi

.

LED gaismas paneļi ir populārs gaismas avots. LED paneļos diodes ir izvietotas plašākā laukumā, līdz ar to panelis ir samērā liels gaismas avots. Tas ļauj vienmērīgi izgaismot lielāku laukumu (piem., cilvēku visā augumā vai grupu).

Gaisma no LED paneļa ir vienmērīga un to ir grūtāk virzīt vienā noteiktā virzienā. Daļai LED paneļu ir pieejamas šūnas un klapes/vārtiņi (gaismas virzīšanai) vai softboksi/izkliedētāji, taču tie parasti ir veidoti konkrētam paneļa modelim un izmēram.

LED paneļi ir plakani, tāpēc tos ir ērti izmantot vietās, kur citas formas gaismas nederētu. Ir pieejami arī lokāmie LED paneļi, kas ļauj tos saliekt un novietot dažādās nestandarta vietās.

LED paneļu radītā gaisma ir vairāk izkliedēta nekā monoblokiem vai citiem mazāka izmēra gaismas avotiem.

Daļai LED paneļu ir pieejama DMX izeja, kas ļauj tos pieslēgt DMX vadības panelim un vadīt daudzas gaismas vienlaicīgi. Tas ir īpaši noderīgi liela formāta filmēšanas situācijām.

Populārākie LED paneļi

€ 1 929.45
Ir veikalā

€ 99.45
Ir veikalā

€ 134.46
Ir veikalā

€ 270.77 € 320.95
Ir veikalā
Master Foto

LED monobloki

.

LED monoblokos (lukturos) diodes (vai viena jaudīga diode)  ir izvietotas cieši kopā mazā laukumā, līdz ar to tas ir punktveida gaismas avots. Šādu gaismu ir daudz vieglāk virzīt vajadzīgajā virzienā. Monobloki ir piemēroti atsevišķu detaļu vai cilvēku izgaismošanai, kā arī fona gaismošanai. LED monobloku radītā gaisma ir mazāk izkliedēta nekā no paneļiem.

Papildu priekšrocība monobloku formai ir tā, ka tiem bieži vien var izmantot tos pašus gaismas veidotājus, ko zibspuldzēm (piemēram, ja ir Bowens S bajonete), tādā veidā ir iespējams radoši izpausties.

LED monoblokiem mēdz būt iebūvēta aktīvā dzesēšana, kas ļauj ar tiem darboties ilgāk.

Populārākie LED monobloki

€ 640.80 € 712.00
Ir veikalā

€ 1 089.45
Ir veikalā

€ 339.45
Ir veikalā

€ 255.46
Ir veikalā
Master Foto

LED gaismas nūjas

.

LED gaismas nūjas ir garenas formas gaismas ķermenis. LED diodes nosedz lielāku laukumu nekā monoblokiem, bet šaurāku nekā paneļiem. Gaismas nūjām ir vairāki pielietojuma veidi.

Tās ir iespējams izmantot vietās, kur cita veida lampām nebūtu vietas (šaurās spraugās, malās, piemēram, fona izgaismošanai).

LED gaismas nūjas var izmantot arī kā galveno gaismas avotu, un to radītā gaisma ir izkliedēta. Nelielā attālumā no filmējamā objekta tās var radīt izteiktu gaismas strēli, taču lielākā attālumā izgaismo līdzīgā veidā kā LED panelis. LED gaismas nūjām parasti netiek lietoti gaismas veidotāji.

Radošos scenārijos tās var tikt izmantotas pašas arī kā spīdošs objekts, ko iekļaut kadrā, īpaši RGB gaismas nūjas dažādās krāsās.

Populārākās LED gaismas nūjas

€ 123.30 € 145.45
Ir veikalā

€ 895.45
Ir veikalā

€ 305.45 € 385.45
Ir veikalā

€ 228.45
Ir veikalā
Master Foto

Mazās LED gaismas uz kameras

.

Filmējot ar ierobežotu budžetu vai tad, kad jāizgaismo neliels laukums, ir ērti izmantot nelielas LED gaismas, kas var tikt piestiprinātas pie kameras karstās pēdas. Tie bieži vien ir nelieli paneļu veida gaismas avoti.

Šādu lampu priekšrocības ir to salīdzinoši mazā cena un ērtā lietošana un pārnēsāšana (īpaši dinamiskos kadros). Tās nav tik jaudīgas kā citas iepriekš apskatītās, lai izgaismotu lielu telpu, taču var būt pietiekamas portreta izgaismošanai vai kādu papildu efektu radīšanai.

Uz kameras liekamās LED gaismas parasti tiek darbinātas ar baterijām, un tās var novietot arī jebkur citur.

Tā kā gaismas avots ir mazāks par liela izmēra paneli, tad radītais apgaismojums ir asāks. Šādu lampu jauda arī mēdz būt mazāka, tomēr tās joprojām ir plaši izmantojamas dažādās situācijās - piemēram, filmējot interviju vai blogu, arī no rokas un nepietiekamos gaismas apstākļos.

Populārākās LED gaismas uz kameras

€ 30.66 € 34.45 -11%
Ir veikalā

€ 61.14 € 66.45 -8%
Ir veikalā

€ 21.95
Ir veikalā

€ 42.45
Ir veikalā

LED prožektori

.

LED prožektori parasti tiek izmantoti profesionālā filmēšanā, kur nepieciešama liela jauda un dažādas specifiskas īpašības. LED prožektoriem diodes ir izkārtotas nelielā apaļā laukumā, radot spēcīgu gaismas kūli. Kā gaismas veidotājs parasti tiek izmantotas klapes/vārtiņi (matt-box).

LED prožektori

Fresnel prožektori

.

Freneļa lampas ir īpašas ar to, ka to radītais gaismas kūlis ir ne tikai virzīts noteiktā virzienā, bet arī fokusējams, lai iegūtu spēcīgu apgaismojumu specifiskā punktā. Tās dod plašas iespējas kontrolēt apgaismojumu līdz vissīkākajai detaļai.

Visi fresnel prožektori

LED gaismu aksesuāri

.

Lai darbotos ar LED lampām, vari iegādāties nepieciešamos aksesuārus.

LED barošana

.

Ne visu LED lampu komplektācijā ietilpst barošanas bloks. Ja tavai izvēlētai gaismai tāda nav vai ir nepiciešams aizvietotājs, tad ieskaties mūsu piedāvājumā.

LED spuldzes

.

LED spuldzes var tikt izmantotas gan kā apgaismojums telpās (parastajās elektriskajās ligzdās), gan kā gaismas avots filmēšanai, izmantojot tās dažādos stiprinājumos. Tās ir ekonomiskākas par fluorescējošajām spuldzēm, neuzkarst un sniedz stabilu apgaismojumu.

Statīvi

.

Līdzīgi kā ar cita veida gaismas avotiem, arī LED gaismas ir ieteicams novietot uz statīva vai speciāla turētāja. Lielākā daļa lampu ir saderīgas ar apgaismojuma statīviem (vai 1/4'' vītni).  Piedāvājam plašu klāstu dažādu ražotāju un augstumu statīvus.

Statīvi LED lampām

Gaismas veidotāji

.

Daļa LED lampu (galvenokārt monobloki)  ir saderīgas ar gaismas veidotājiem (reflektoriem, konusiem, klapēm u.c.). Populārākais savienojuma veids ir Bowens S tipa bajonete. Šeit vari apskatīt mūsu piedāvājumu.

Reflektori LED lampām

LED gaismu veidi

Gredzenveida LED lampas

LED Ring lampas

LED paneļi

LED paneļi

LED monobloki

LED monobloki

LED gaismas nūjas

LED gaismas nūjas

LED gaisma uz kameras

LED gaismas uz kameras