Feelworld FW1018SPV 1( With SDI) FW1018SPV1
Product ID: 21656
435,95 tax incl.
Delivery in 5 - 6 business days
Available from supplier: 6 Items
SKU: 21656
Model: FW1018SPV1
Ean: 6971863810584
Condition: New product
Manufacturer: Feelworld
435.95
Leasing calculator
Leasing calculator
Payment period
3
Monthly,
no
Discover related products
    Discover related products
      AI assistant AI ASSISTANT CHAT
      Or ask about:
      What are the features? Is this in stock? Actual discounts & offers? Product reviews?
      How to buy goods on lease?
      • 1. Evaluate your options.
        We offer leasing from Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
        **The sequence of leasing steps is the same for leases offered by InCredit Group.
        ***In case of doubt, contact our consultants!
        When using leasing services, carefully evaluate your options to repay the loan!
      • Lease
      send a message
      Quick order
      Available from warehouse
      Write a review
      Write a review
      Product details
      The large size 10.1 inch enables you to focus clearly on your shots and eliminate the guesswork from framing. It blows up your tiny built-in camera screen to a much larger display that enables easier viewing and won't strain your eyes. With brightness levels of 320cd/m², a 800:1 contrast ratio and 170° vertical and horizontal viewing angles this monitor is a useful tool when shooting video or stills, providing you with a larger image than your camera's built-in viewfinder or LCD screen. FW1018SPV1 provides maximum versatility with multiple inputs: HDMI, 3G-SDI, Ypbpr, Video, Audio(L/R) and HDMI, 3G-SDI, Ypbpr, Video loop-through output, you can connect it directly to any DSLR or HD video.
      1920x1200 IPS FHD Panel
      Multiple Inputs and Outputs
      SDI / HDMI / YPbPr / Video / Audio
      • Input: 3G-SDI X 1, HDMI X 1, Y X 1, Pb X 1, Pr X 1, Video X 1, Audio (L/R) X 2
      • Output: 3G-SDI X 1, HDMI X 1, Y X 1, Pb X 1, Pr X 1, Video X 1
      • Audio: Stereo Headphone, Internal Speaker
      Professional Peaking Focus Assist
      3-color Tally Light
      DB-9 input signal
      Flexible Battery System
      The monitor is powered from 4-pin XLR connector, or 12V DC input with the included power adapter, and FW1018SPV1 has flexible battery system that supports F970, LP-E6, D28S, Anton, Sony V mount plates of your choice.
      Key Features
      • Focus Assist
      • Brightness Histogram
      • Exposure (Zebra)
      • False Colors
      • Check Field (Mono/Red/Green/Blue)
      • Centre Marker
      • Screen Marker (80%, 85%, 90%, 93%, 96%, 2.35:1)
      • Camera 5D II Mode
      • Image Freeze
      • Image Flip (H, V, H/V)
      • Pixel-to-Pixel Mode
      • Zoom All
      • U/D & L/R Zoom
      • 4:3 & 16:9 image adjustable
      • Tally Indicator
      In the box
      • Feelworld monitor
      • Sun Shade
      • F970 Battery Plate
      • Hot Shoe Mount
      • Mini HDMI Cable
      • Tally Kit
      • 10 inch U bracket