Sony FE 90mm F2.8 Macro G OSS (Black) (SEL90M28G)
Product ID: 19200
859,95 tax incl.
Delivery in 4 - 8 business days
Available from supplier: 1 Item
SKU: 19200
Model: SEL90M28G
Ean: 4548736007970
Condition: New product
Manufacturer: Sony
859.95
Leasing calculator
Leasing calculator
Payment period
3
Monthly,
no
AI assistant AI ASSISTANT CHAT
Or ask about:
What are the features? Is this in stock? Actual discounts & offers? Product reviews?
Type of ProductLenses
Lens mountSony FE
Lens mountSony E
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignPrime Lenses
Lens focus length, mm90
Focus TypeAutofocus
Image StabilizationYes
Lens typeMacro
Filter size67mm
Maximum Aperturef/2.8
How to buy goods on lease?
  • 1. Evaluate your options.
    We offer leasing from Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
    Manager will check the availability of the items in the cart and send the loan application link.
    **The sequence of leasing steps is the same for leases offered by InCredit Group.
    ***In case of doubt, contact our consultants!
    When using leasing services, carefully evaluate your options to repay the loan!
  • Lease
send a message
Quick order
Available from warehouse
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Write a review
The FE 90mm f/2.8 Macro G OSS Lens offers 1:1 macro capability and advanced optical features for sharp, high-quality images.
Write a review
Product details
Full-Frame E-Mount Telephoto Macro Lens
A 90mm prime telephoto lens with 1:1 macro capability, it provides an f/2.8 maximum aperture for low light effectiveness and shallow depth of field control. Compatible with full-frame E-Mount cameras, it can also be used on APS-C E-Mount cameras with an angle of view equivalent to a 135mm lens in the 35mm/full-frame format.
Internal Focusing
Focus Hold Button
Focus Range Limiter
Sliding Focus Ring
The focus ring slides back and forth to select manual or auto focus.
Direct Drive Super Sonic Wave AF Motor
Lens-Based Optical Image Stabilization
Aspherical Lens Elements
ED and Super ED Glass
Nano AR Coating
Circular Aperture
Dust and Moisture Resistant Design
Specifications
  • Focal Length: 90mm
  • Aperture: Maximum f/2.8, Minimum f/22
  • Camera Mount Type: Sony E (Full-Frame)
  • Format Compatibility: 35mm Film / Full-Frame Digital Sensor
  • Angle of View: 27°, APS-C Picture Angle 17°
  • Minimum Focus Distance: 11.02" (28 cm)