Sony 30mm f/3.5 Macro Lens for Alpha NEX Cameras SEL30M35
Product ID: 16564
SKU: 16564
Model: SEL30M35.AE
Ean: 4905524796636
Condition: New product
Manufacturer: Sony
Discover related products
Discover related products
AI ASSISTANT CHAT
Or ask about:
What are the features? Is this in stock? Actual discounts & offers? Product reviews?
| Type of Product | Lenses |
| Lens mount | Sony E |
| Lens Format Coverage | APS-C |
| Lens Design | Prime Lenses |
| Lens focus length, mm | 30 |
| Focus Type | Manual Focus |
| Focus Type | Autofocus |
| Image Stabilization | No |
| Lens type | Macro |
| Filter size | No |
| Filter size | 49mm |
| Maximum Aperture | f/3.5 |
How to buy goods on lease?
- 1. Evaluate your options.
We offer leasing from Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
**The sequence of leasing steps is the same for leases offered by InCredit Group.
***In case of doubt, contact our consultants!
When using leasing services, carefully evaluate your options to repay the loan!Lease
Product details
Sony's 30mm f/3.5 Macro Lens for Alpha NEX Cameras features a 1:1 magnification ratio at all apertures and ED glass as well as multi-coating for excellent image quality. Chromatic aberration and color bleeding are minimized to produce clear, crisp photos and video. Direct Manual Focusing lets you switch instantly from autofocus to manual focus without any other adjustments, and an internal stepping motor and rear-focusing design provide the quiet, smooth operation that's required for high-quality video capture. This is a versatile lens that gives you plenty of options for quality image-making.
- 1:1 Magnification Ratio
- Aspherical/ED Glass Elements
- Made for Movies
- Smooth Manual Focusing
| Performance | |
|---|---|
| Focal Length | 30mm |
| Aperture | Maximum: f/3.5 Minimum: f/22 |
| Camera Mount Type | Sony (E Mount for NEX) |
| Format Compatibility | DSLR (APS-C Sensor) |
| Minimum Focus Distance | 3.74" (9.5 cm) |