DZOFILM Pavo 2x Anamorphic 100mm T2.4 for PL/EF Mount (S35) metric - Neutral Coating (DZO-PA10021PLMN)
Produkta kods: 13831
5799,45 ar PVN
Pēc priekšpasūtījuma, piegādes termiņš nav zināms
SKU: 13831
Stāvoklis: Jauns
Ražotājs: DZOFILM
Līzinga kalkulators
Līzinga kalkulators
Termiņš, mēn.
3
Men.maksājums,
no
AI assistant Mākslīgā intelekta asistents
vai pajautājiet par
Kādas ir funkcijas? Vai šis ir noliktavā? Īpašie piedāvājumi un akcijas? Kādas atsauksmes?
Oriģinālais preces apraksts no ražotāja (oriģinālā valodā)
2x Anamorphic 100mm T2.4 S35 Cinema Lens with metric scale (PL/EF Mount)
  • Bundle design
    There are six golden focal lengths; 28mm, 32mm, 40mm, 55mm, 75mm  with consistant T2.1 and 100mm with T2.4 which makes it more easy for filmmakers to use them through out one project.
  • S35, 2X Compression factor
  • Small Size & Lightweight
  • Breaking through the anamorphic limitaion of closest focusing
  • Pleasing barrel distortion, classic anamorphic with modern design
  • Beautiful horizontal flare, excellent image quality
The Pavo 2x Anamorphic Cinematic Lenses with two different coatings boasts great appeal and friendliness for filmmakers who are keen for creating wide-screen videos. Moreover, this brand new series of DZOFILM in all-metal body adopting a blend of black and space gray prides itself on catering to medium-to-high-budget production. Consisting of 6 lenses from 28mm to 100mm, they can also work well with full-frame cameras if paired with the DZOFILM Marlin expanders.
Creating An Immersive World of Visual Storytelling
Featuring Tableaux of Distinctiveness And Texture
Inspiring More Creations Possible
Breaking the stereotype of bulky anamorphic lenses, the solid yet lightweight Pavo weighing 1.2-1.6kg with a front diameter of only 95mm is easy to carry and suitable to apply in drones and Steadicam shooting. The minimum focus distances across all focus lengths are shorter than we expected in general anamorphic lenses, enlarging possibilities to bring out as diverse scenarios as possible. The consistent fast aperture of T2.1 of 28mm, 32mm, 40mm, 55mm, 75mm and T2.4 of 100mm ensures excellent image quality even in low light conditions and provides a more cost-effective shooting solution.
Convenient Back Focus Adjustment
In the Box
1x Pavo 2x Anamorphic 100mm T2.4 for PL/EF Mount (S35) metric - Neutral Coating
1x Front Cap
1x PL Rear Cap
1x EF Bayonet
1x EF Rear Cap
2x Screw packs
1x Shim set
1x Screwdriver
1x Sticker
1x Warranty card
Specifications
Focal Length
100mm
Flare Type
Neutral Coating
Mount
PL/EF
Aperture
T2.4-T22
Image Circle
Ø31.5 mm (S35)
Construction of Optics
14 Elements in 13 Groups
Flange Distance
52mm (PL) / 44mm (EF)
Close Focus
0.95m
Squeeze Factor
2x
Iris control
Manual (76°)
Focus control
Manual (270°)
Front outer diameter
Ø95mm
Length
143,1mm
Iris Blades
16
Filter Size
M86
Gear Pitch
0.8 Mod
Material
Aluminium
Weight
1654g
BajoneteArri PL/Canon EF
Lens Format CoverageFull Frame
Lens DesignAnamorphic Primes
Objektīva fokusa attālums, mm100
Focus TypeManual Focus
Image StabilizationNav
Objektīva tipsCINEMA
Maksimālā apertūraT2.4
Kā iegādāties preces līzingā?
  • 1. Izvērtē savas iespējas.
  • 2a. Ja vēlies iegādāties tikai vienu preci ar Aizdevums.lv līzingu, tad aizpildi pieteikumu šeit
    Piedāvājam līzingu no Aizdevums SIA, Incredit SIA, ESTO.
    Konsultanti pārbaudīs grozā esošo preču pieejamību un nosūtīs aizdevuma pieteikuma saiti.
    **Tāda pati līzinga noformēšanas soļu secība ir arī InCredit Group piedāvātajiem līzingiem.
    ***Neskaidrību gadījumā sazinieties ar mūsu konsultantiem!
    NB! Izmantojot līzinga pakalpojumus, rūpīgi izvērtējiet savas iespējas aizdevumu atmaksāt!
  • Nosūtīt pieteikumu
Uzdot jautājumu
Pasūti uzreiz
Piegādes laiks no 3 nedēļām
You can enter the delivery address and/or company details and any other necessary information here.
Uzrakstīt atsauksmi