DZO Optics DZOFilm Pictor 50-125mm T2.8 S35 (PL/EF Mount) (Black) PICT50125-BK
Produkta kods: 39756
1399,45 ar PVN
Pēc pieprasījuma. Piegādes laiks no 3 nedēļām.
SKU: 39756
Modelis: PICT50125-BK
EAN: 6970604942027
Stāvoklis: Jauns
Ražotājs: DZO Optics
Līzinga kalkulators
Līzinga kalkulators
Termiņš, mēn.
3
Men.maksājums,
no
AI assistant Mākslīgā intelekta asistents
vai pajautājiet par
Kādas ir funkcijas? Vai šis ir noliktavā? Īpašie piedāvājumi un akcijas? Kādas atsauksmes?
Oriģinālais preces apraksts no ražotāja (oriģinālā valodā)
A parfocal cine lens, the DZO Pictor 50 to 125mm T2.8 Super35 Parfocal Zoom Lens features a relatively fast maximum aperture of T2.8 with an aperture range of T2.8 to T22. As you would expect from a cinema-style zoom, the lens is parfocal, meaning it holds focus throughout the zoom range. The internal focus design with floating elements virtually eliminates focus breathing. It covers a Super35 image circle, comes standard with an interchangeable PL mount, and includes a Canon EF mount.
The 16-blade iris creates round out-of-focus highlights, which have a more natural appearance and contribute to the lens's natural-looking bokeh. The lens features cine-style gear rings on the focus, iris, and zoom lens rings, making it compatible with cine-style lens accessories such as follow focus units, lens motors, and lens control systems. The 95mm outer front diameter allows you to use a variety of compatible third-party matte boxes, and the lens has an 86mm filter thread. A lens support foot allows you to support the lens on rods to help reduce strain on your camera's lens port.
Key Features
Maintains focus throughout the zoom range
Minimal breathing
16-blade iris produces round out-of-focus highlights
T2.8 to T22 aperture
95mm front diameter